Akár félmilliónál is többen betegedhetnek meg az idei influenzaszezonban, csakúgy mint két évvel ezelőtt, amikor a korábbi tíz év legnagyobb járványa söpört végig Magyarországon - írja a Weborvos . A lapnak Dr. Jankovics István, az Országos Epidemiológiai Központ osztályvezető főorvosa úgy nyilatkozott: jelenleg még a felmenő szakaszban vagyunk, tehát február elejéig még folyamatosan nőni fog a fertőzések száma.
Miért mutálódik a vírus?
Akkor is, most is az influenza A vírus H3N2 típusa fertőzte meg a legtöbb embert. Ez a típus ugyan az utóbbi időkben nem okozott nagy világjárványokat, de felelőssé tehető az 1968-as nagy hongkongi járványért, amely világszerte 1-2 millió emberéletet követelt.
Egy nagyobb betegséghullám két éve kísérte a vírust amiatt, hogy az genetikailag lényegesen megváltozott a védőoltásban beadott, elölt fajtájától. "Tehát nagyon sokan valójában a jelentősen megváltozott, új vírussal találkoztak, amely ellen nem voltak védettek" - mondja a főorvos. Pontosan nem lehet tudni, hogy mi okozza ezt a mutációt, az egyik elmélet szerint az emberből származó kórokozók vadon élő állatokba, háziállatokba jutva mutálódnak, majd visszakerülnek az emberekbe. A szakember szerint épp ezért fontos lenne, ha a humán-, és az állategészségügy szorosabban együttműködne, hiszen így sokkal jobban nyomon lehetne követni a vírusok vándorlását és változásait.
A háziorvosi rendelőben fertőződhetünk meg leginkább
A vírust kis közösségek, például óvodás, iskolás csoportok körében gyorsan terjed, a gyerekek pedig haza is vihetik a betegséget szüleiknek, nagyszüleiknek. A fiatal felnőttek az ellenállóbb immunrendszerük miatt többnyire nem lesznek nagyon betegek, de az idősebbek, akiknek továbbadják a fertőzést, könnyebben megbetegedhetnek, súlyos szövődmények alakulhatnak ki náluk. 2015 első négy hónapjában például az átlagnál csaknem hatezerrel több, főleg 60 év feletti idős ember halt meg, amit alapvetően az influenza számlájára írtak. Persze nehéz megállapítani, hogy az elhunyt szervezetét valóban az influenza vírusa, és nem valamilyen más alapbetegség okozta.
Fontos lenne, hogy legalább a kockázati csoportba tartozók védve legyenek a betegség ellen. Az Egészségügyi Világszervezet szerint a legoptimálisabb helyzetben a 60 év felettiek legalább 75 százalékát, a betegekkel foglalkozó egészségügyi dolgozók 100 százalékát be kellene oltani - emlékeztet a főorvos. Szerinte még most is van értelme beadatni a védőoltást , viszont azzal is számolni kell, hogy épp a háziorvosi rendelő várójában lehet leginkább elkapni a fertőzést.