Szívdobbanás - lépjen be a szívébe!

Október végéig várja a látogatókat a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum legújabb kiállítása, a Szívdobbanás, mely a kardiológia múltját és jelenét igyekszik bemutatni.

A szív-, illetve az érrendszer működésével és betegségeivel a medicinának egy külön ága, a belgyógyászatból kinövő kardiológia foglalkozik. Nagyon nehéz lenne megmondani, hogy a kardiológia mikor vált önálló szakterületté, hiszen több jeles eseményhez is köthetnénk az önállóság pillanatát. Az évszázadok alatt felhalmozódott tudás, a kutatás, kísérletezés sok apró mozzanata és a nagy, mérföldkőként álló események mind hozzájárultak ahhoz, hogy a kardiológia mára az orvostudomány egyik sikerágazatává váljon.

"Kiállításunk középpontjában ez a hihetetlenül gazdag múlttal, viharos fejlődésű közelmúlttal, valamint jelennel, és minden bizonnyal biztató jövőbeni kilátásokkal rendelkező tudományág áll. Már a téma gazdagsága miatt is hiú elképzelés lett volna teljességre törekedni. A kiállítás a múltból a változások irányát meghatározó eseményeket villantja fel; közéjük csempészi be a közelmúltat és a jelen egy-egy pillanatát, melyek a legmodernebb diagnosztikai- és terápiás eljárásokra irányítják a figyelmet és bemutatják azt a hatalmas utat, amit a kardiológia az utóbbi egy évszázadban bejárt" - olvasható a múzeum közleményében.

A kiállítás nem titkolt szándéka az is, hogy még több emberben tudatosuljon: a technika és a tudomány fejlődésének nagyon sokat köszönhetünk, de mindez nem elég, ha mi magunk nem érzünk felelősséget saját egészségünk iránt.

Mivel hazánkban a megbetegedések és halálokok között a szív- és érrendszeri betegségek meghatározó szerepet játszanak, a legfontosabb hazai népegészségügyi feladat a szív- és érrendszeri betegségek megelőzése. Éppen ezért nem lehet elég alkalommal felhívni a figyelmet arra, milyen lehetőségeket teremtett a tudomány a gyógyulásra, illetve, hogy milyen lehetőségek vannak a kezünkben a rehabilitációt és a megelőzést illetően.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kiállítást október 31-ig lehet megtekinteni, a Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban (1013 Budapest, Apród u. 1-3.)

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra