Folytatódtak a miskolci és a borsod megyei önkormányzat közötti tárgyalások a héten, az ezzel kapcsolatos szerdai és csütörtöki sajtótájékoztatón ismertetett, újabb megállapodás szerint június 30-ig továbbra is a miskolci Szent Ferenc Kórház látja el a tüdőgyógyászati és reumatológiai betegeket.
A megyei önkormányzati fenntartású Szent Ferenc Kórházban ugyan megszüntették az aktív ágyakat, a tüdőgyógyászati és reumatológiai osztályokat két másik miskolci - előbbieket a Semmelweisbe, utóbbiakat a Diósgyőri - kórházba helyezték át. Az időközben lemondott miniszter - ellátási érdekből - engedélyt adott a Szent Ferenc Kórházban eredetileg április 1-jétől megszüntetendő 50 aktív tüdőgyógyászati és 39 aktív reumatológiai ágyon való ellátás további 3 hónapos folytatására.
Az átmeneti időre szóló engedélyezés oka az volt, hogy a két fogadó intézményben még nem adottak a feltételek az új feladatok ellátásához. Még a miniszteri engedély előtt aláírták ugyan az erre vonatkozó finanszírozási szerződést, a Szent Ferenc Kórházzal azonban az egészségbiztosító csak krónikus ellátásra volt hajlandó finanszírozási szerződést kötni. Dr. Kása Miklós kórházigazgató így a napokban bejelentette: fedezet és forrás nélkül április 4-én éjféltől nem tud fogadni sem a tüdőgyógyászati, sem reumatológiai ágyakra betegeket.
Az azóta megszületett újabb megállapodás szerint a város kezességet vállal arra, hogy áprilisban az egészségbiztosítótól kapott összeget átutalja a Szent Ferenc Kórháznak, májustól pedig közösen kezdeményezik, hogy a Szent Ferenc saját jogon kapja a pénzt az egészségbiztosítótól. Az érintettek megállapodtak arról is, hogy júliustól a Semmelweis Kórház 28 rehabilitációs ágyat átad a Szent Ferenc Kórháznak.
A kapacitások átrendezése utáni miskolci egészségügyi helyzetről szóló mai tájékoztatón elhangzott: az egészségügyi reform részeként Miskolcon is megtörtént a kórházi ágyszámok újraelosztása. A súlyponti megyei kórház mellett mindkét önkormányzati fenntartású miskolci kórház jelentős ágyszámmal, erős aktív profillal működik tovább.
- Ilyen erős területi kórházi bázis súlyponti kórház mellett nincs másik az országban - hangsúlyozta Szűcs Erika , a város egészségügyért is felelős alpolgármestere.
Mint megtudtuk, a miskolci kórházak pályázatot nyújtottak be az Egészségügyi Minisztériumhoz: a Semmelweis Kórház 92 millió forintért, a Diósgyőri Kórház 42 milliós fejlesztésre pályázhat a struktúraátalakítást szolgáló 7,5 milliárd forintos keretből.
Vidéki, illetve nem közvetlenül a két kórház, hanem a város egészének ellátását érintő fejlesztéssel is számolnak: a mezőkövesdi, a Semmelweis Kórházhoz tartozó belgyógyászaton (15 ágy), a Szent Ferenc Kórház rehabilitációs profiljának kialakításához (28 ággyal) járul hozzá a város önkormányzata, míg az FMC Dialízis Center további aktív ellátásához 15 ággyal.
A dialízisközpontban kialakult helyzetről dr. Ladányi Erzsébet orvosigazgató elmondta: a megyei kórházban működő, magánkézben lévő, e speciális feladatot 14 éve ellátó központtól átkerült a nefrológiai fekvőbetegosztályos feladat a reform eredményeként a megyei kórházba, annak ellenére, hogy az elmúlt 14 évben direkt OEP-finanszírozással működött az osztály, s minden tárgyi és személyi feltételre végleges ÁNTSZ-engedéllyel rendelkezett. A centrum vezetése jelenleg várakozó álláspontra kényszerült: a korábbi miniszteri döntés nyomán ugyanis elvesztette jogát az addig 40 ágyon folyó nefrológiai ellátáshoz, s a feladatot és hozzá a működési engedélyt a megyei kórház kapta meg, ám finanszírozást nem rendeltek hozzá. Időközben a megyei kórház főigazgatójával a megyei közgyűlés által is elfogadott megállapodást kötöttek az ellátás itteni, tehát továbbra is az FMC-nél történő folytatásához, ám ezt a szaktárca még nem hagyta jóvá.
2007-04-05 12:44
Forrás: Weborvos spitz.