Veszélyes lehet az antibiotikum torokfájásra

A torokfájásos esetek legtöbbjét vírusos megbetegedés okozza, ezért az ilyenkor beszedett antibiotikumok csak az ellenálló baktériumtörzsek megerősödéséhez vezetnek.

Az antibiotikumok felelőtlen használatának veszélyeire hívná fel a figyelmet az Egészség és Klinikai Kiválóság Nemzeti Intézete (National Institute for Health and Care Excellence, röviden NICE). Mint mondták, a torokfájásos esetek jelentős részét valamilyen vírusfertőzés okozza, ami nem orvosolható antibiotikummal. Ennek ellenére a kutatók szerint az esetek 60 százalékában ilyen készítményeket ír fel az orvos a betegnek, ezek beszedésével pedig az antibiotikum-rezisztens törzsek megerősödéséhez járulnak hozzá. Ez hosszú távon beláthatatlan következményekkel jár.

Veszélyes, ha félbehagyjuk az antibiotikumkúrát Brit orvosok egy csoportja az eddigi ajánlással szemben azt javasolná, hogy a beteg ne szedje be az összes antibiotikumot. Az alábbi cikkben szakemberrel beszélgettünk a felelős antibiotikum-használat fontosságáról.

Mit tegyünk torokfájás esetén?

Az akut torokfájást , beleértve a torokgyulladást és a mandulagyulladást bakteriális vagy vírusfertőzés is okozhatja, és a tünetek általában egy héten belül javulnak. A NICE és a brit közegészségügyi hivatal, a Public Health England (PHE) új ajánlása elsősorban a súlyosabb tünetek kezelésére javasolja az antibiotikumok szedését, amikor nagyobb az esély, hogy baktérium állhat a panaszok mögött. A többieknek inkább a panaszok enyhítésére kell fókuszálniuk, elsősorban lázcsillapítással és sok pihenéssel.

A torokfájásos esetek legtöbbjét vírusfertőzés okozza, amin nem segít az antibiotikum
A torokfájásos esetek legtöbbjét vírusfertőzés okozza, amelyen nem segít az antibiotikum

Prof. Cliodna McNulty, a PHE alapellátási osztályának vezetője szerint az antibiotikum értékes erőforrás, és fontos, hogy csak akkor használják, ha valóban szükség van rá. "Kutatások igazolják, hogy torokfájás esetén az antibiotikumok kevéssé befolyásolják a betegség hosszát vagy súlyosságát, hacsak a tünetek nem súlyosabbak a szokásosnál. Ez a betegség többféle kellemetlen panaszt is okozhat, de ezt más készítményekkel, például paracetamol hatóanyagú szerekkel is enyhíthetjük" - vélekedik a szakember. Fontos lenne a szakemberek szerint az is, hogy egységes kritériumrendszert alakítsanak ki a bakteriális fertőzés felismerésére.

Egyszerű fertőzések is halálosak lehetnek majd

Amennyiben nem sikerül visszaszorítani az antibiotikumok túlzott használatát és megállítani a rezisztencia terjedését, úgy ennek komoly következményei lehetnek. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint néhány év múlva számos baktériummal szemben az orvostudomány tehetetlennek bizonyul majd, nem lesz hatásos gyógyszer ellenük. Így visszatérhetnek az antibiotikum előtti idők, amikor az emberek védtelenek voltak a komoly fertőzésekkel szemben. Amennyiben nem mérséklődik az antibiotikumok túlzott mértékű, illetve helytelen használata, úgy akár egy tüdőgyulladás is végzetes lehet a jövőben.

Forrás: BBC Health

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A napközben átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, nyugati szelet erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra