Az indokolt többletellátásért extra pénzt, a megszűnő kórházaknak csökkentett díjat fizet a tb
A kórházak a teljesítményvolumen-korlátra (tvk) hivatkozva nem tagadhatják meg a szolgáltatást a sürgős ellátásra szoruló betegektől akkor sem, ha azok a területi ellátási kötelezettség szempontjából nem hozzájuk tartoznak - mondta a Világgazdaságnak Molnár Attila, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főosztályvezető-helyettese. A szegedi klinikán ellátott mérgezett kisgyermekekkel kapcsolatban kijelentette: a kiszámíthatatlan esetek miatt korábbról létezik az úgynevezett extra finanszírozás. E szerint az intézmények a váratlanul érkezett betegek gyógyítási költségét - dokumentálás alapján - visszaigényelhetik az OEP-től.
A biztosító - a gyógykezelések költségeinek elszámolása kapcsán - azt tapasztalja, hogy a betegellátás csúcsán lévő orvostudományi egyetemek teljesítményeinek 70-80 százaléka városi szintű kórházakban is elvégezhető lenne. Így a területen kívüli és rutinbeavatkozásnak minősülő kezelések szükségszerűen csökkentik a számukra engedélyezett tvk-t. Márpedig az indokolatlan teljesítményeket végző beavatkozásokért az engedélyezett tvk-n felül nem fizet az OEP.
Rossz módszernek tartja a tvk-rendszert Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke, a siófoki kórház főigazgatója, mert bizonytalanságban tartja a betegeket, gyakran alakul ki konfliktus, hogy miért nem látja el őket a választott intézmény. Ezért a szakma, az OEP és a szaktárca bevonásával felülvizsgálná azt. Szerinte az indokolatlan kórházi beavatkozásokat más módszerrel kellene ellenőrizni. Azt is elmondta, hogy az átalakított kórházszerkezetben sok intézmény nem is tudja, milyen mértékű tvk-ra számíthat. A kórházak aláírták ugyan az új finanszírozási szerződéseket a biztosítóval, de jelentős részük nem fogadta el az azok mellékletét képező teljesítményekről rendelkező dokumentumot.
Ez a helyzet a veszprémi megyei kórházban is, amelynek a korábbi egészségügyi miniszter, Rácz Jenő a főigazgatója. A megye egészségügyi intézményeinek szerkezete az elmúlt egy évben teljesen átalakult, számos feladatot átvett a megyei kórház, de több kisebb intézményekhez került - mondta. Úgy tartja, hogy a szakmai egyeztetések a koordináló regionális tiszti főorvos és a megyei egészségpénztár segítségével rendben lezajlottak, ám a 696 ágyas megyei kórház nem ismeri még, hol húzza meg számára az OEP a teljesítményvolumen-korlátot. Ezért egyelőre úgy rendelik a gyógyszereket, a beültetendő protéziseket és más, a gyógyításhoz szükséges eszközöket, hogy nem tudják, mekkora lesz a pénzügyi fedezetük. Fontos, hogy a beteg ne érezzen semmit a változásokból - tette hozzá.
Molnár Attila érdeklődésünkre elmondta: az elsejétől megszűnt kórházak úgy adják át a betegeiket az arra kijelölt átvevő intézményeknek, ahogy ez utóbbiak készek a fogadásukra. Ahol véglegesen megszűnik a feladat, ott áprilisban még a korábbi kapacitásnak megfelelő tb-finanszírozás 80 százalékát, a következő két hónapban pedig 10-10 százalékát megkapják, hogy a dolgozóknak legyen idejük más munkahely keresésére, végkielégítésük intézésére.
Így járnak el az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetnél (OPNI) is, ahol - mint azt Füredi János orvosigazgatótól megtudtuk - teljes a káosz. Úgy szűnt meg a pszichiátria, hogy a feladat átvételére kijelölt fővárosi kórházak nem fogadókészek. Mivel a betegek nem maradhatnak ellátatlanul, az OPNI továbbra is fogad háziorvosi vagy gondozói beutalóval érkezőket, ám a mentők már nem szállíthatnak hozzájuk senkit. Szolnoki Andrea, a Fővárosi Önkormányzat egészségügyi bizottságának elnöke érdeklődésünkre megerősítette: a Szent István-kórház még nem fogadókész, 230 ágyat kell kialakítani egyik részlegében. Ám a Nyírő Gyula-kórházban már fogadják a korábban az OPNI-ba küldött pácienseket. Úgy gondolja, hogy a betegek fogadásával együtt várják az orvosokat, szakdolgozókat is. Lenkovics Barnabás emberi jogi biztos egyébként felkérte az Országgyűlés egészségügyi és emberi jogi bizottságát, hogy soron kívül vizsgálja meg az egész ország pszichiátriai ellátásának helyzetét, az intézet bezárásának jogi, gazdasági és szakmai körülményeit. Az ülés ma lesz.
Szolnoki Andrea megerősítette: kevésnek tűnik a fővárosban 45 százalékkal csökkentett szülészeti-nőgyógyászati ágyszám. Különösen Budán kicsi a kapacitás, a Szent János-kórház 55 ágyát 80-ra kellene emelni - jelezték az országos tiszti főorvosnak. A törvény egyébként módot ad a csökkentett ágyszám keretein belüli átcsoportosításokra, ezekről a tulajdonos önkormányzatoknak kell megegyezniük. Az Országos Baleseti Intézet Péterfy-kórházba költözésével kapcsolatban két hét múlva dönt a Fővárosi Önkormányzat, azután tud pályázni a Péterfy az ágyszámbővítésre - tette hozzá.
Az OEP főosztályvezető-helyettese arról is tájékoztatott, hogy a Honvéd-, a MÁV- és a Szabolcs utcai kórház összevonásával létrejövő Állami Egészségügyi Központ (AEK) kialakítása is több időt igényel. Az OEP azonban csak az AEK-kel kötött finanszírozási szerződést, rajta keresztül jut el a pénz a bezárásra ítélt intézményekhez.