A szervezet szerint a tanácsaik azért igazán hasznosak, mert bárki, bármilyen életkorban megfogadhatja és követheti őket. Természetesen ismerősen csengő ajánlásokról van szó, amelyeket azonban a tapasztalatok szerint nem lehet elégszer hallani, különben nem volna annyi szívbeteg, és a szívbetegségek nem állnának a halálozási okok élén.
Mire kell hát ügyelnünk, ha egészséges szívet akarunk?
Légy aktív! A napi testmozgás segít hosszabb ideig élni, méghozzá jobb életminőségben. A hetente ötször végzett legalább 30 perces séta vagy más testgyakorlás csökkenti a szívbetegség, a cukorbetegség és a stroke kockázatát.
Étkezz jobban! Van-e aki ne hallotta volna, hogy alacsony zsírtartalmú, magas rosttartalmú étrendre van szükség, amelyben sok a gyümölcsök és a zöldségek, a teljes kiőrlésű gabona, a hal és egyéb sovány fehérjék, amelyek az alapját képezik szívbarát életmódnak. Ideje lenne a hallottakat a gyakorlatban megvalósítani.
Tartsd karban a vérnyomásod! A magas vérnyomás a szívbetegség és a stroke fontos kockázati tényezője. Ha sikerül az ajánlott tartományban tartani testgyakorlással, vagy ha szükséges, gyógyszeres kezeléssel, illetve a kettő kombinációjával, úgy megakadályozható a szív és más szervek szükségtelen elhasználódása.
Fogyj le! Ha túl sok felesleges súlyt cipelünk (különösen a test középső részén), azzal a magas vérnyomás, a cukorbetegség és a magas koleszterinszint kockázata is jelentősen megnő, márpedig ezek a szívbetegségek és más súlyos kórok kialakulásához vezethetnek. Jó hír, hogy még a mérsékelt fogyás is csökkenti a kockázatokat.
Csökkentsd a vércukorszinted! A legtöbb elfogyasztott étel glükózzá (vércukorrá) alakul át, amely energiával látja el a sejteket. De ha a vércukorszint túl magas lesz, megjelenik a cukorbetegség fenyegetése. Bár a cukorbetegség kezelhető, mégis nagyban növeli a szívbetegségek és a stroke kockázatát. A vércukorszintet diétával és a testmozgással csökkentve a szívbetegségek kockázata is mérséklődik.
Hagyd abba a dohányzást! Ha valaki rászokott a füstölésre, a legjobb dolog, amit tehet az egészségéért (és a pénztárcájáért is), ha a lehető leggyorsabban leszokik róla. A nikotin , a kátrány és a dohányfüst más összetevői sokféleképpen rombolják a szervezetet, amelynek évekig is eltarthat, mire képes magát regenerálni. Akik rászoknak vagy akik megállapodott dohányosok, sokféle okot tudnak felsorolni, hogy miért jó füstölni. De aligha érnek fel ezek az érvek a másik serpenyőbe kerülő tételekkel: a szívinfarktussal, az érszűkülettel, a rákkal és egy fontos tagját, olykor a kenyérkeresőjét elveszítő családdal.
Forrás: News Wise