A szívbetegség kialakulásának előrejelzésére régóta alkalmazzák a kockázati tényezőket, amelyek közül a legfontosabb a magas vérnyomás , a magas koleszterinszint, a cukorbetegség vagy a dohányzás.
Az Ausztrál Szívkutató Intézet által végzett kutatások azonban kimutatták, hogy a szívinfarktusban szenvedő betegek egyre nagyobb arányban kerülnek ki azok közül, akiknél ezek a rizikófaktorok hiányoznak. Az European Journal of Preventative Cardiology folyóiratban megjelent tanulmány szerint a szívinfarktuson átesett "egészséges" betegek aránya 11 százalékról 27 százalékra nőtt nyolc év alatt, 2006-tól 2014-ig. Gemma Figtree kardiológus professzor és csapata 695 szívrohamos pácienst vizsgált meg, közülük 132-nél nem jelentkeztek az ismert kockázati tényezők, és ez az arány is majdnem a kétszerese annak, amit a korábbi vizsgálataik kimutattak.
A professzor szerint az arány növekedésének oka nem egyértelmű. Elképzelhető, hogy a standard rizikófaktorok, például a magas vérnyomás azonosítása és kezelése olyan sikeressé vált, hogy az ilyen, kezelhető állapotok nélküli páciensek mostanában a szívinfarktusos betegek nagyobb hányadát képezhetik. Azt is megállapították, hogy ha ezek a betegek szívrohamot kapnak, a halálozás kockázata megegyezik a normál kockázati tényezőkkel élőkével, ezért ugyanolyan fontos, hogy megelőzzék a szívrohamokat ebben a csoportban.
Korábban úgy gondolták, hogy a szívkoszorúér-betegség csak olyan idősebb férfiakban fordul elő, akik dohányoznak vagy egészségtelen életmódot élnek. De ma már tudjuk, hogy ez nem igaz. "Ez kiemeli, hogy még mindig nem tudunk mindent a koszorúér-betegségről" - jegyzete meg Figtree. Fiatal nőknél és férfiaknál, akik egyébként fittek, szintén kialakulnak szívtáji vérkeringést akadályozó életveszélyes plakkok, ezért a cél a professzor szerint, hogy ezeket az elváltozásokat sokkal korábban beazonosítsák, és konkrét kezelésekkel célozzák meg a betegség progressziójának minimalizálása érdekében, mielőtt kialakulna a szívroham.
Forrás: sydney.edu.au