Hogy mérjük meg a pulzust?

A pulzus, vagyis a szívverés rendszeres vizsgálata nagyon fontos, hiszen ez az érték képet adhat az általános egészségi állapotunkról, de akut, és a mélyben meghúzódó, krónikus panaszokról is képet adhat. A pulzus értékét ugyanis rendkívül sok dolog befolyásolhatja.

A pulzus azt az értéket jelöli, ahányszor a szív egy adott időszak (általában egy perc) alatt összehúzódik, és ezzel áramoltatja a vért, fenntartja a keringést. Ezzel az áramoltatással az oxigénben és tápanyagokban gazdag vér a legvékonyabb vérerekbe, kapillárisokba, onnan pedig a sejtjeinkhez jut, míg a széndioxid és a különböző salakanyagok pedig bizonyos szerveken, például a tüdőn vagy a vesén keresztül kikerülhetnek a szervezetünkből. Mivel a vérünk mennyisége többé-kevésbé állandó, ezért ha a sejtjeinknek valami miatt több oxigénre van szüksége (például azért, mert fokozott fizikai megterhelésnek vagyunk kitéve), akkor a pulzus gyorsul, így több vért tud áramoltatni a szív.

Hogyan mérhető a pulzusszám?

Magas pulzus: milyen bajt jelez? Mi okozhatja a pulzusszám megnövekedését, és hogyan lehet kezelni? Ha többet szeretne megtudni, kattintson ! A normális szívverés egyénenként eltérő, és sok különböző tényező befolyásolhatja, a pihentségi állapotunktól, a szedett gyógyszereken keresztül az akut vagy krónikus betegségekig. A pulzus rendszeres mérése, ellenőrzése képet adhat az egészségi állapotunkról.

Ne a hüvelykujjal mérjünk

A pulzust általában minden orvosi vizsgálatnál ellenőrzik, gyakran a vérnyomással együttesen. A pulzus mérése tulajdonképpen a test bármely olyan pontján megtörténhet, ahol az artériák a bőr és a kötőszövetek alatt kitapinthatóak úgy, hogy azokra a két ujjunkkal enyhe nyomást gyakorlunk. Megkönnyítheti ezt, ha a véreret valamilyen keményebb felülethez, csonthoz tudjuk hozzányomni. A hüvelykujjat nem javasolt pulzusméréshez használni, különösen ha más pulzusára vagyunk kíváncsiak, mert ott a saját pulzus is erőteljesebben érzékelhető.

A pulzusunkat magunknak is könnyen megmérhetjük

A pulzusunkat magunknak is könnyen megmérhetjük A pulzus manuális, kézzel történő ellenőrzése történhet a csukló belső felén, a nyak oldalán (az állkapocs alatt), a könyökhajlatban, a lágyékban, a térdhajlatban, a hasnál, a halántéknál egyaránt. A pulzus gépi mérése természetesen sokkal pontosabb értékeket ad. Ezt úgynevezett elektrokardiográf (EKG) készülék segítségével végzik, mely a szív elektromos aktivitását figyeli és rögzíti. Az úgynevezett pulzuskontrollált edzést végző sportolók mellkasra helyezhető eszköze is hasonló elven alapul.

Így mérjük a saját pulzust

Hogyan mérhetjük meg a saját pulzusunkat, ha épp nem áll rendelkezésünkre megfelelő készülék? Helyezzük két ujjunkat a csuklónk belső felére vagy a nyak oldalára, az állkapocs alá, és enyhén nyomjuk rá, míg meg nem érezzük az egyenletes "dobolást", majd kezdjük el ezt számolni. Ügyeljünk arra, hogy a nyomás ne legyen túl erős! Ha másnál szeretnénk ellenőrizni a pulzust, a legegyszerűbben a csuklón tudjuk azt megtenni. Kérjük meg a másikat, hogy üljön (hátratámaszkodva, a lábait a talajon pihentetve) vagy feküdjön le.

A karját nyújtsa ki felénk tenyérrel felfelé (vagy óvatosan húzzuk magunk felé a karját), így tökéletesen ki tudjuk tapintani a csuklón az artériát . A pulzusunkat nem kell egy egész percen keresztül számolni, megfelelő az is, ha fél percig számoljuk a szívverésünket, majd a kapott számot megduplázzuk (de ugyanolyan jól működik, ha húsz másodpercig számolunk, majd megszorozzuk hárommal).

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfilm (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra