Régóta ismert, hogy a szálló por magas koncentrációja számos komoly betegség - agyvérzés , szívbetegség, asztma - kialakulását elősegíti. A legújabb kutatások szerint ugyanakkor már a kisebb mértékű légszennyezés is komolyan veszélyezteti a szívünket: körülbelül négyezer brit lakos egészségét megvizsgálva arra jutottak kutatók, hogy a forgalmas utak mellett élők szíve átlagosan nagyobb, mint a légszennyezéstől kevésbé sújtott városrészben élőké.
Már kisebb légszennyezés is veszélyes lehet
A londoni Queen Mary Egyetem kutatói is végeztek egy hasonló kutatást, összehasonlítva az emberek lakhelyét a szívük egészségi állapotával . Az eredmények is megerősítették, hogy a magasabb légszennyezettségű városrészben élők jobb és bal szívkamrája is nagyobb méretű az átlagosnál. A 2,5 mikrométernél kisebb átmérőjű, "finom" porszemcsék (PM2.5) már egy mikrogramm/köbméternél nagyobb koncentrációban is körülbelül 1 százalékkal növelhetik a szív méretét. A vizsgált személyek ráadásul mind olyan helyen laktak, ahol a porszemcsék átlagos éves expozíciója 8-12 mikrogramm/m
3 között változott, ami még bőven a brit határértéknek megjelölt 25 mikrogramm alatt volt. Igaz, már meghaladta az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által javasolt 10 mikrogrammos határértéket.
A nitrogén-dioxid-expozíció pedig 10-50 mikrogramm/köbméter között volt, ami szintén éppen csak meghaladta az Egyesült Királyság és WHO köbméterenkénti 40 mikrogrammos határértékét. Tehát a vizsgált személyek szívében már úgy is kimutatható változásokat figyelhettek meg, hogy csak kisebb mértékű légszennyezés érte őket.
Egy egészséges szív körülbelül 250-350 gramm súlyú, de a méretét befolyásolja a magasság, az életkor és a nem egyaránt. Azoknál az embereknél, akik nehéz fizikai munkát végeznek vagy rendszeresen sportolnak, a szív is nagyobb kissé, ez azonban még nem számít kóros növekedésnek. Megnagyobbodása hosszú ideig nem jár semmilyen jellegzetes tünettel, ezért a legtöbbször valamilyen kardiológiai vizsgálat során derül csak fény rá. Hosszú távon azonban szívritmuszavar, szívbillentyű-szűkület, illetve tüdőembólia is kialakulhat miatta.
A kutatók szerint a vizsgált személyek többségénél a szívmegnagyobbodás mértéke még kontrollálható és visszafordítható, a folyamat ugyanakkor rávilágít arra, hogy a légszennyezés okozta megbetegedések nem csak a nagyvárosokban élőket érinthetik.
Forrás: BBC Health