Figyelemhiányos a gyerek? Ezek a jelek utalnak rá!

Értetlenül néz a gyermekére, mert már megint furcsán viselkedik és kielégíthetetlen mozgásigényével? Felmerült már önben a hiperaktivitás gyanúja?

Mi a hiperaktivitás?

Egy amerikai pszichiáter az ősi társadalmak világából vett hasonlattal jellemezte ezt az állapotot: "az ADHD-sok olyanok a ma iskolájában, mint a vadászok lehettek a földművesek társadalmában" - utalva a rájuk jellemző gyors döntésekre, a figyelem irányának gyors változására, a kezdeményezőkészségre, a fáradhatatlan, kitartó tevékenységre.

Valóban, a feladatra hosszan koncentráló, nagy türelmet igénylő, statikus, az eredményeket lassan produkáló "földművelő" munka kevésbé való nekik. Nem véletlen, hogy a nagy alkalmazkodóképességet, türelmet, figyelmet, önfegyelmet igénylő iskolában tetőznek leginkább az ilyen jellegű problémák.

Önfegyelem: még a boldogságunk is múlhat rajta Egy korábbi kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy az önfegyelemmel bíró emberek hosszú távon boldogabbak, mint azok, akik kevésbé képesek kontrollálni érzéseiket.

A hiperaktív , figyelem-, mozgás-, viselkedés- és tanulási zavarokat mutató gyerekekkel rendelkező szülők is gyakran számolnak be arról, hogy addig a legnehezebb a gyerekeikkel, amíg iskolaidő van, a nyári vakáció idején például jóval kevesebb gondjuk akad.

Szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy a diagnózis felállításához nagy tapasztalat és gondos vizsgálat szükséges, ezért a tünetcsoportok alapján csak gyermekpszichiáter szakember vonhat le következtetést a gyerekről. A jellemző tünetek alábbi bemutatása azonban arra alkalmas, hogy a szülő elgondolkodhasson azon, kell-e szakemberhez fordulnia a gyermeke problémájával.

Honnan lehet tudni, hogy hiperaktív a gyerek?

Az ADHD-ként (magyarul: figyelemhiányos hiperaktivitási zavarként ) ismert probléma alaptünetei azonosak: gond van a figyelem fenntartásával vagy koncentrálásával, jellemző a hirtelen, impulzív viselkedés, a gondolkodás nélküli cselekvés, az egy-egy helyzethez képest túl sok mozgás, és az ellenállás a szabályokkal, utasításokkal szemben. Ezek azonban minden életkorban másként jelentkeznek.

Figyelemhiányos a gyerek? Ezek a jelek utalnak rá!
AzADHDtünetei minden életkorban másként jelentkeznek

Ha egy kisbaba sokszor, nagy hangerővel és csillapíthatatlanul sír, és akkor sem nyugszik meg, ha felveszik, ha nehezen lehet rendszeres napi ritmust kialakítani vele, és szokatlanul korán, akár már kilenc hónaposan, a mászás időszakának kihagyásával hamar járni, sőt, futni kezd - felmerülhet a gyanú, hogy ő is az ADHD-s gyerekek közé tartozik. Ilyen korán azonban még nincs olyan módszer, amellyel ezt a tünetcsoportot biztosan lehetne azonosítani.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kisgyermekkorban még nem gondolnak erre

Kisgyermekkorban sem szoktak még erre gondolni, bár az ADHD-s gyerekek kétharmadánál akár már kétéves korban felmerülhet a gyanú. Jellemző az átlagosnál sokkal magasabb aktivitási szint és az óvatosság hiánya. Ez veszélyt jelent a számukra, ezért állandó felügyelet szükséges melléjük, mivel a hiperaktív gyerekek sokkal gyakrabban, háromszor annyian szenvednek balesetet, mint a kortársaik.

A kortársak és a tanárok elutasítása újabb bajokat szül: dacot, negatív önértékelést, agresszivitást válthat ki. Ugyanakkor általában értelmesek, tevékenyek, segítőkészek, kreatívak, szívesen dolgoznak, sportolnak, minden mozgásos tevékenységben benne vannak. Bár iskolai tanulási helyzetben nehéz lekötni a figyelmüket és képtelenek egy helyben ülni, például az érdeklődésüknek megfelelő, változó ingereket nyújtó számítógépes játékok előtt akár órákig képesek ülni. Akaratosak, makacsok, ha valamit nem kapnak meg vagy valami nem jól sikerül, indulataikat hangos sírással, dührohammal fejezik ki. Ugyanakkor vannak olyan ADHD-s gyerekek , akiknél a figyelemzavar erősebb, mint a túlzott mozgékonyság, náluk éppen ellenkezőleg, visszahúzódásban, szégyenlőségben is megnyilvánulhat ez az állapot.

Legtöbb érintettnél iskoláskorban derül ki, hogy gond van, mert ők nagyon nehezen viselik el az iskola szabályait, rendjét, nehezen alkalmazkodnak, öntörvényűnek, rendetlennek, "rossz gyereknek" tartják őket.

Az ADHD a figyelem zavara

Az ADHD egyik alapproblémája a figyelem zavara . Ha az alább felsorolt jelekből hat legalább fél éven át jellemző a gyerekre, akkor valószínűsíthető a figyelemzavar, mint pszichiátriai eltérés. (Természetesen a gyermek kora is számít: arra kell felfigyelni, amiben a gyerek kortársaitól hosszasan és jelentősen eltér, és ha ez a viselkedés gyakran fordul elő.) Azonban felhívjuk a figyelmet, hogy a bemutatott tüneteket más betegségek is előidézhetik. Sőt egyes jelek önmagukban, betegség nélkül is jelentkezhetnek. Ezért a pontos diagnózis felállítása érdekében mindig forduljon szakemberhez.

A hiperaktív gyerekeket sokszor öntörvényűnek, rendetlennek, "rossz gyereknek" tartják
A hiperaktív gyerekeket öntörvényűnek, rendetlennek, "rossz gyereknek" tartják

Bajt jelezhet, ha a gyermek:

  • nem figyel megfelelően a részletekre vagy gondatlan hibákat követ el az iskolai munkában vagy más tevékenységben,
  • nehézséget jelent a figyelem megtartása a feladatai vagy játéka közben,
  • úgy tűnik, nem figyel, amikor beszélnek hozzá,
  • nem követi az utasításokat vagy nem fejezi be az iskolai és egyéb munkákat,
  • nehézsége van a feladatok és a tevékenységek megszervezésében,
  • elkerüli, nem szereti az olyan feladatokat, vagy ellenáll azoknak, amelyek tartós értelmi erőfeszítést igényelnek,
  • elveszti a feladatokhoz vagy tevékenységhez szükséges dolgokat,
  • külső ingerek könnyen elvonják a figyelmét,
  • a napi tevékenységben feledékeny.

Általában jellemző, hogy nehezen tudja a figyelmét egy dologra koncentrálni, rövid idő alatt, könnyen ráun a feladataira, gyorsan változik, hogy éppen mi kelti fel röpke időre az érdeklődését. Ez azért jelentős probléma, mert a figyelem a memória kapuja. Így a koncentrált figyelem hiánya tanulási nehézségekhez vezet.

A legtöbb hiperaktív gyereket nem kezelik sehogyan A mentális egészségi rendellenességek között az ADHD a leginkább aluldiagnosztizált és félreértett betegség. Sokszor sem a szülők, sem a pedagógusok nem ismerik fel. Így pedig sok gyermek nem kap kezelést.

A túlzott mozgásigény is probléma

A hiperaktivitásnak , a túlzott mozgásigénynek is vannak olyan tünetei, amelyekre érdemes felfigyelni, ha az alábbiak közül fél év alatt több is gyakran megfigyelhető.

Erre utal, ha:

  • ülés közben babrál, fészkelődik, nem tud nyugodtan ülni,
  • elhagyja helyét az osztályban vagy más helyzetekben, amikor elvárják tőle, hogy ülve maradjon,
  • rohangál, ugrál vagy mászik olyan helyzetekben, amikor az nem helyénvaló,
  • nehezen tud önállóan, nyugodtan játszani,
  • "izeg-mozog", mintha mindig mozgásban lenne,
  • túlzottan sokat beszél.

Ezek pedig a szertelenség, az impulzivitás jelei:

  • mielőtt a kérdés befejeződött volna, kimondja a választ,
  • nehézséget okoz neki a várakozás,
  • félbeszakít másokat (pl. beszélgetést vagy játékot).

Mit tehet a szülő?

A túlságosan impulzív, vagyis hirtelen, szertelen emberre jellemző az, hogy sokszor túl hamar, azonnal reagál valamire. A hiperaktív gyerekeket ez a tulajdonságuk nemegyszer súlyos veszélybe sodorja, például körültekintés nélkül rohannak át az autóúton. Akad, aki csak az egyik tünetcsoport jeleit mutatja, vagyis dominál nála vagy a figyelemzavar , vagy a túlzott mozgásigény, a hiperaktivitás, esetleg a szertelenség, de szép számmal vannak olyanok is, akiknek viselkedésében mindhárom jellemző alaptünet megfigyelhető.

Ha szülőként a megfigyelései alapján úgy véli, gyermekére illenek az ADHD tünetei , mindenképpen forduljon szakemberhez, hiszen ez a tünetegyüttes nem nőhető ki, és az ezzel való együttéléshez szakszerű segítség, viselkedésterápia és egyes esetekben gyógyszeres kezelés is szükséges.

Segítség! Baj van a gyerekemmel! Úgy érzi, gyermeke már nem egyszerűen élénk, hanem egy kis házi tornádó? Felmerült a hiperaktivitás gyanúja? Mit tehet, hova forduljon, ki segíthet? Mutatjuk !

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra