7 furcsa dolog, amit álmunkban csinálunk

Háromfogásos vacsorát csináltunk magunknak az éjszaka közepén, de semmire sem emlékszünk, amikor megtaláljuk a maradékokat a konyhában? SMS-háborút folytattunk valakivel hajnalban és erre sem emlékszünk? Akkor ez a cikk nekünk szól!

Szexeltünk álmunkban és még erre sem emlékszünk? Pedig a The National Sleep Foundation felmérései szerint minden tizedik ember érintett ilyen vagy hasonló paraszomniában , azaz alvászavarban. Azt ugyan nem lehet tudni, hogy paraszomniák miért jelentkeznek az egyes embereknél, de két valószínű indikátor az alvásmegvonás, illetve a stressz.

Más esetekben az alvási apnoé, illetve az úgynevezett nyugtalan láb szindróma (RLS) az okozója ezen eseteknek. Míg az alvászavarok az említésre sem méltótól az igen bizarrig szoktak váltakozni, általában nem kell aggódnunk amiatt, ha bármelyik, alább következő problémát észleljük.

Alvajárunk

Az alvajárás az egyik gyakori, nem-REM fázisban történő paraszomnia. Amiatt, hogy ez általában az alvás úgynevezett harmadik fázisában történik, nem az álmokkal kapcsolatos, tehát az sem igaz, ami gyakran hangzik el ezzel kapcsolatban: az alvajárók álmaikat élik meg. Emiatt nagyon nehéz lehet egy ilyen álomból felébredni és nagyon gyakran zavarodottságot élnek meg a felébresztett alvajárók, az viszont nem igaz, hogy a felébresztett alvajárók veszélyesek lennének. Veszély azonban mégis jelentkezik, csak másképpen: a Sleep szaklapban 2013-ban publikált egyik tanulmány azt állítja, hogy a felnőtt alvajáróknál nagyobb eséllyel észlelnek napközbeni álmosságot, fáradtságot, álmatlanságot és idegességet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Beszélünk vagy kiabálunk

Ha a bárányok számolgatása nem segít, hogyan érhetjük el, hogy pihentető alvásban legyen részünk? Tippek alvászavar ellen. A folytatásért kattintson! Az alvajárás és az, hogy álmunkban beszélünk, igen gyakori gyerekeknél, ezeknek pedig általában vége is szakad a pubertáskor befejeztével. A rémálmok - amelyeknek leggyakoribb jele az, hogy felülünk az ágyban és kiabálunk vagy sikoltozunk - szintén a leggyakrabban gyermekeknél tapasztalhatók. Az pedig ne zavarjon meg minket, hogy a gyermekek ilyenkor nyitott szemmel ülnek fel, igazából alszanak. Nem meglepő módon azon gyerekeknél, akiket korábban már fenyítettek, 12 éves korukra sokkal esélyesebben tapasztalnak ilyen rémálmokat. Sőt, az American Academy of Sleep Medicine felmérései szerint a gyermekek 6,5 százaléka, sőt mi több, a felnőttek 2,2 százaléka él meg ilyeneket.

Sms-t küldünk

Elég furcsán hangzik az, hogy álmunkban SMS-eket is küldhetünk, de ha belegondolunk abba, hogy hányan alszanak telefonjuk mellett, ez nem is annyira meglepő. A Villanova University egy vizsgálatából például az derül ki, hogy 300 megkérdezett diákjuk közül mintegy 25-35 százalék állította azt, hogy döbbentek már rá utólag arra, hogy alvás közben küldtek SMS-t. Ez a fajta paraszomnia ugyan ártalmatlan, de nagyon kellemetlen tud lenni.

Álmunkban SMS-eket is küldhetünk

Vezetünk

Vannak veszélyes nem REM-fázisban történő paraszomniák, például azok, amelyek házon kívül történnek. Van dokumentált esete például egy olyan RLS-es páciensnek, aki azután, hogy első altatóját bevette, egy hóbucka közepén ébredt fel egy balesetet követően. Altatót szedni ilyenkor például igen veszélyes, mert a gyógyszer akkor is "nyugalomban" tartja elménket, amikor testünk már tudja, hogy ébren kellene lennünk. Erre megoldás lehet például az, hogy az RLS-t nem altatóval kezeljük, hanem sporttal, étrenddel vagy vastabletákkal.

Ételt készítünk

Hihetetlen, de olyan betegekről is tudnak, akik éjszaka kimentek a konyhába hagymát enni és fogalmuk sem volt reggel arról, hogy miért van rossz szájszaguk. Ezen paraszomnia az alvás harmadik fázisában szokott megtörténni és sokszor azoknál történik meg, akik visszafogottabb étrendeket fogyasztanak. Főként magas kalóriatartalmú vagy éppenséggel teljesen tápanyagmentes dolgokat fogyasztanak az álomban-evők ilyenkor: arra is van dokumentált eset, hogy jeget rágnak, de még olyan is, hogy cigarettákat vajaztak meg és azt fogyasztották. Mondanunk sem kell, hogy az alvás közbeni evés hízáshoz, fogproblémákhoz vagy konyhai balesetekhez is vezethet.

Szexelünk

Az alvás közben történő szex szintén jó példája a nem REM-fázisos paraszomniának: ide tartozik a másik fél tapogatása, a maszturbálás és a közösülés is. Az American Academy of Sleep Medicine vizsgálata szerint az alvászavari klinikák pácienseinek 8 százalékánál regisztrálták ezt a fajta paraszomniát, férfiaknál háromszor gyakoribb, mint nőknél.

Megéljük az álmainkat

És ez az a pont, ahol az alvásbeli viselkedés igazán veszélyes tud lenni. Általában a REM-fázisban, az alvás azon fázisában, ahol a legaktívabban álmodunk, izmaink megbénulnak, pont azért, hogy álombeli cselekvéseinket ne tudjuk a valós életben is utánozni. Ez azonban nem mindannyiunknál történik meg, vannak olyan zavarok, amelyek során az izommozgást nem korlátozza semmi. A The National Sleep Foundation feljegyzései szerint ezek főként az 50 év feletti férfiaknál jellemzőek, de gyakorlatilag bárkivel megtörténhet, ha altatót vagy antidepresszánst szed.

Ezek pedig igen veszélyesek tudnak lenni, mivel nagyon gyakori az az álom, hogy kergetnek vagy megtámadnak minket, ennek megfelelően pedig az is megtörténhet, hogy elkezdjük fojtogatni a mellettünk alvót. A sportálmokkal kapcsolatos balesetek szintén problémásak lehetnek és az még csak a legenyhébb eset, amikor valaki labdajátékkal álmodik, de alvópartnere fejét szorongatja a labda helyett. Azon álmok, amelyekben ugrunk - számos problémát okozhatnak nekünk és környezetünknek is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra