Tévhit: Mindenkinek napi 8 óra alvásra van szüksége.
Valójában az, hogy kinek mennyi alvás kell, sok mindentől függ: ilyen a genetika, az életkor, vagy éppen az aktivitási szint. Ahhoz, hogy rájöjjünk, számunkra mi az ideális, ahhoz érdemes alvási naplót vezetni néhány héten át, amelyben rögzítjük, hogy mikor feküdtünk, mikor keltünk, és mennyire éreztük magunkat kipihentnek az adott napon.
Tévhit: A meleg tejtől hamarabb elalszunk.
Nos, erre valójában nincsen semmiféle tudományos bizonyíték. Az állítás alapja az, hogy a tejben egy triptofán nevű aminosav található, amelyet a testünk a szerotonin és a melatonin termeléséhez használ. Csakhogy egyetlen pohár tejben messze nincs akkora mennyiség, hogy valóban számítson.
Tévhit: A sajtevéstől rémálmaink lesznek.
Erre az állításra szintén nem létezik tudományos bizonyíték. Kutatások szerint a laktózérzékenyek számára a tejtermékek fogyasztása valóban okozhat olyan gyomorbántalmakat, amelyek megnehezíthetik a pihentető alvást, de ugyanígy igaz az összes tejtermékre, és csak az ő esetükben.
Tévhit: A délutáni szunyókálás miatt éjszaka nem fogunk tudni aludni.
Valójában egy rövid alvás napközben egyáltalán nem jár ilyen következményekkel, ráadásul a belső óránk is úgy van beállítva, hogy délután elálmosodjunk. Egy 20-30 perces minialvás nem zavarhat be az éjszakai pihenésbe, mivel ilyenkor nem érjük el a REM-fázist.
Tévhit: Ha 8 órát alszunk, másnap biztosan nem leszünk fáradtak.
Sajnos ez sem igaz. Az alvási apnoéban , vagyis átmeneti légzéskimaradásban szenvedők hiába alusszák át az éjszakát, reggel fáradtan fognak ébredni, mivel valójában a légzéskimaradás miatt sokszor felébrednek éjjel, csak nem emlékeznek rá, ezért javarészt képtelenek az igazán mély alvásra.
Tévhit: Nem mindenki álmodik éjszakánként.
Kutatások bizonyítják, hogy minden ember minden egyes éjszaka álmodik, sokan többször is. Egyszerűen csak arról van szó, hogy a legtöbben csak ritkán emlékeznek az álmaikra felkelés után.
Forrás: menshealth.com