A leggyakoribb tévhitek az alvásról

Alvási problémákkal szinte mindenki szembe kerülhet az élete során, és ha ezt bárkinek elmesélik, számolatlanul kapják a tippeket, tanácsokat, népi bölcsességeket. Az alvással kapcsolatban azonban még mindig sok a tévhit - a saját érdekükben érdemes tisztában lenni azzal, mi igaz, és mi nem.

Tévhit: Mindenkinek napi 8 óra alvásra van szüksége.

Valójában az, hogy kinek mennyi alvás kell, sok mindentől függ: ilyen a genetika, az életkor, vagy éppen az aktivitási szint. Ahhoz, hogy rájöjjünk, számunkra mi az ideális, ahhoz érdemes alvási naplót vezetni néhány héten át, amelyben rögzítjük, hogy mikor feküdtünk, mikor keltünk, és mennyire éreztük magunkat kipihentnek az adott napon.

Hogy kinek mennyi alvás kell, sok mindentől függ
Sok mindentől függ, kinek mennyi alvás kell

Tévhit: A meleg tejtől hamarabb elalszunk.

Nos, erre valójában nincsen semmiféle tudományos bizonyíték. Az állítás alapja az, hogy a tejben egy triptofán nevű aminosav található, amelyet a testünk a szerotonin és a melatonin termeléséhez használ. Csakhogy egyetlen pohár tejben messze nincs akkora mennyiség, hogy valóban számítson.

Miért baj a kialvatlanság? Részletek !

Tévhit: A sajtevéstől rémálmaink lesznek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Erre az állításra szintén nem létezik tudományos bizonyíték. Kutatások szerint a laktózérzékenyek számára a tejtermékek fogyasztása valóban okozhat olyan gyomorbántalmakat, amelyek megnehezíthetik a pihentető alvást, de ugyanígy igaz az összes tejtermékre, és csak az ő esetükben.

Tévhit: A délutáni szunyókálás miatt éjszaka nem fogunk tudni aludni.

Valójában egy rövid alvás napközben egyáltalán nem jár ilyen következményekkel, ráadásul a belső óránk is úgy van beállítva, hogy délután elálmosodjunk. Egy 20-30 perces minialvás nem zavarhat be az éjszakai pihenésbe, mivel ilyenkor nem érjük el a REM-fázist.

Tévhit: Ha 8 órát alszunk, másnap biztosan nem leszünk fáradtak.

Sajnos ez sem igaz. Az alvási apnoéban , vagyis átmeneti légzéskimaradásban szenvedők hiába alusszák át az éjszakát, reggel fáradtan fognak ébredni, mivel valójában a légzéskimaradás miatt sokszor felébrednek éjjel, csak nem emlékeznek rá, ezért javarészt képtelenek az igazán mély alvásra.

Tévhit: Nem mindenki álmodik éjszakánként.

Kutatások bizonyítják, hogy minden ember minden egyes éjszaka álmodik, sokan többször is. Egyszerűen csak arról van szó, hogy a legtöbben csak ritkán emlékeznek az álmaikra felkelés után.

Forrás: menshealth.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -4 °C

Nagyrészt derült vagy gyengén felhős idő várható - kissé több felhő az északkeleti határvidéken lehet még, de csapadék már ott sem valószínű. Az északnyugati szél kezdetben fokozatosan veszít erejéből, és estétől egyre nagyobb területen délire fordul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra