Alvási apnoé vagy depresszió?

A különböző alvászavarok, illetve az alvási apnoé is járhatnak depressziós tünetekkel, ezért sokszor összekeverik a kettőt, és olyan esetekben is depressziót diagnosztizálnak, amikor valójában alvási apnoéról van szó.

A Journal of Clinical Sleep Medicine című szaklapban megjelent tanulmány szerzői szerint csak az Amerikai Egyesült Államokban 25 millió felnőtt küzd alvási apnoéval, és ezen betegek mintegy 70 százalékánál jelenhetnek meg depressziós tünetek is. Korábbi kutatások már bizonyították, hogy számos súlyos krónikus betegség rizikóját növelheti az alvási apnoé, és a depresszió is ezek között van.

Azonban könnyen előfordulhat, hogy az a beteg, akinél depressziót diagnosztizálnak, valójában „csak” alvási apoéval küzd, így az antidepresszánsok helyett az úgynevezett CPAP-terápia (melynek során maszkot helyeznek az arcra, a maszkból pedig folyamatosan levegő áramlik a légutakba) is hatékony lehet a tünetek kezelésében.

A nagyon gyakori "alvási apnoé" szindróma az erős horkolást megszakító légzésleállásokról (apnoe) kapta a nevét. A légzésszünetek rendszeresen felébresztik az alvót, ami nappali fáradékonysággal, hosszú távon pedig a krónikus oxigénhiányból eredő további megbetegedések kockázatával jár. Olvasson tovább! A mostani kutatás vezetője, dr. David R. Hillman, a University of Western Australia professzora csapatával 426 embert vizsgálatak, akik mind alvási apnoé gyanújával kerültek kórházi alváscentrumba. 293-nál diagnosztizálták a betegséget, emellett egy, a depressziós tünetekre vonatkozó kérdőívet is kitöltettek velük.

Mintegy 73 százalékuknál voltak depresszióra utaló jelek , és azt is megállapították, hogy minél súlyosabb volt az alvási apnoé, annál nagyobb volt a valószínűsége a depressziós tünetek meglétének.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A CPAP-terápia segíthet az alvási apnoéban szenvedő betegen

A résztvevőknek gyógyszerek helyett CPAP-kezelés lehetőségét ajánlották fel (éjszakánként 5 órára, 3 hónapon keresztül). A három hónap leteltével megismételtették velük a kérdőíves vizsgálatot. Úgy találták, hogy a három hónapos CPAP-terápia jelentősen csökkentette a depressziós tüneteket, mindössze a résztvevők 4 százalékánál maradtak meg ezek. Emellett azoknál (összesen 41 embernél), akiknél szuicid gondolatok is megjelentek, a könnyebb légzés és a jobb alvás következtében ezek teljesen elmúltak.

Dr. Hillmann szerint nagyon fontos lenne, hogy a depressziós tünetekkel orvoshoz fordulóknál először alvási apnoéra vonatkozó vizsgálatokat is végezzenek, mert könnyen előfordulhat, hogy valójában nem is depresszióról van szó, az alvási apnoé kezelése pedig a „depresszió” elmúlását is magával hozhatja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra