Csökken a szellemi teljesítőképesség és a reakcióidő
Az alvás - bár még nem tudják a szakemberek, hogy pontosan hogyan - rendkívül fontos szerepet játszik az agy megfelelő működésének biztosításában, így ha nem alszunk eleget , vagy többször is felkelünk éjjel, akkor annak hosszú- és rövidtávon is súlyos következményei lehetnek.
Aki nem piheni ki magát, az másnap nehezebben koncentrál, romlik a döntéshozatali képessége, a memóriája és a tanulási képessége egyaránt. Nehezebben tanulunk, jegyzünk meg dolgokat, és az is nehezünkre eshet, hogy a már megszerzett információkat előhívjuk. A reakcióidő is csökken és figyelmetlenebbé is válhatunk - a szakemberek szerint aki kialvatlanul vezet, ugyanolyan veszélyes az utakon, mint aki ittasan ül a kormány mögé.
Romlik a hangulatunk
Az agy nemcsak a kognitív képességekért felelős, de azért is, hogy hogyan éljük meg az érzelmeket, mennyire vagyunk kiegyensúlyozottak, milyen rugalmasan követjük a változásokat. Ha nem pihenünk eleget, ezek a képességeink is sérülnek, például ingerlékenyebbek, sértődékenyebbek, szomorúbbak, feszültebbek leszünk . A hangulatunk ráadásul jobban ingadozhat.
Az alváshiány számos negatív következményt vonhat maga után
Veszélyben a szív és az erek
Azoknál a felnőtteknél, akik éjszakánként csak hat órát vagy annál kevesebbet aludtak, kétszer olyan gyakori volt a szívroham és a stroke - derítette ki egy amerikai kutatás. A nemalvás hatással van a vérnyomásra (mely magasabb lesz), a vércukorszintre is: ha nem pihenjük ki magunkat, csökken a glükóztolerancia, így könnyebben alakulhat ki cukorbetegség. A magas vérnyomás és a prediabéteszes állapot pedig nagyon rossz hatással vannak a vérerekre.
Gyengül az immunrendszer
Már az is sokkal fogékonyabbá tesz minket a fertőző betegségekre, ha hetente néhány alkalommal egy-két órával kevesebbet alszunk a kelleténél, ráadásul, ha nem pihenjük ki magunkat, akkor nehezebben is gyógyulunk meg a betegségektől . Az alváshiány tehát jelentősen rontja az immunrendszer működését, csökkenti a bevethető immunsejtek számát és azok hatékonyságát is.
Rosszabbul nézünk ki
Mindenki tudja, hogy egy átvirrasztott éjszakának milyen látványos tünetei lehetnek: karikás, kivörösödött szemek, szürkés, fakó bőr, rossz testtartás. Az alváshiány azonban hosszú távon is hatással van a külsőnkre: a bőr nem tud megfelelően regenerálódni, így több ránc jelenhet meg az arcunkon, illetve azok sokkal mélyebbek és látványosabbak lehetnek. Egy 2013-as kutatás során kiderült, hogy a kialvatlanságtól nemcsak öregebbnek és meggyötörtebbnek, de sokkal szomorúbbnak és betegesebbnek is tűnünk.
Forrás: www.journalsleep.org