Ezért segít az alvás, ha lebetegedtünk

Az alvás az egyik legjobb orvosság - ezt nemrég egy németországi kutatás eredményei is igazolták.

Tudományos háttere is van

Valószínűleg a legtöbben megtapasztaltuk már, mennyit segít egy kiadós alvás, amikor úgy érezzük, valami bujkál bennünk. Egy német egyetem kutatói nemrég feltárták ennek tudományos hátterét is: az alvás a T-limfociták , más néven T-sejtek munkáját segíti. Ezek a speciális fehérvérsejtek - megfelelő pihenés esetén - sokkal hatékonyabban veszik fel a küzdelmet a szervezetbe került kórokozók ellen.

Sok folyadék és ágynyugalom - a két dolog, amit influenza ellen mindig javasolnak. Miért lényeges, hogy pihenjünk? Kattintson!

A csecsemőmirigyben termelődő T-limfocitáknak fontos szerep jut a szervezet védelmi mechanizmusaiban: amint felismerik a vírussal fertőzött sejteket, az integrinekként ismert fehérjék aktiválásával hozzátapadnak, majd - fertőzött sejt azonosítása esetén - megölik azokat. Azokról a jelzésekről már sokat tudnak a kutatók, amelyek aktiválják ezeket az integrineket, de egyelőre kevésbé értik azokat a jelzéseket, amelyek befolyásolhatják a T-sejtek célsejtekhez tapadásnak képességét.

Ezért segít egy kiadós alvás, ha lebetegedtünk
Hogyan segíthet egy kiadós alvás? (Forrás: 123rf.com)

Így zajlott a kutatás

A Tübingeni Egyetem kutatói tíz egészséges önkéntest vontak be tudományos munkájukba. Minden alanynak két kísérletben kellett részt vennie. Egyszer arra kérték őket, hogy aludják át az éjszakát (ez este 11-től reggel 7-ig tartó intervallumot jelentett a kutatók skáláján), egyszer pedig, hogy maradjanak ébren egész éjjel - beszélgessenek, hallgassanak zenét, s a többi. Mindkét éjszaka után vért vettek tőlük. Az eredmény pedig megerősítette a kutatók feltételezését, mely szerint a T-limfocitákban jelentősen magasabb volt az integrinaktiváció szintje nyolcórás alvást követően, mint egy ébren töltött éjszaka után.

Úgy vélik, ez azért van, mert míg alszunk, kevesebb stresszhormon termelődik a szervezetünkben. Ébren töltött óráinkban magasabb az adrenalinszintünk (minél stresszesebbek vagyunk, annál inkább), ami a kutatók szerint is lelassítja az immunrendszer bizonyos funkcióit. Ha ez a folyamat tartósan fennáll, olyan folyamatoknak kedvezhet, mint például a daganatok növekedése.

Az alvászavarok vizsgálata miatt is fontos eredmény

A tanulmány társszerzője, Dr. Luciana Besedovsky szerint eredményeik is azt mutatják, hogy az alvás segíthet növelni a T-limfociták válaszreakcióinak hatékonyságát. Ez a tudományos eredmény pedig különösen fontos a manapság egyre nagyobb arányban előforduló alvászavarok további vizsgálata és kezelési lehetőségei miatt, illetve többek közt a depresszió és a krónikus stressz, valamint egyéb alváshiánnyal járó betegségek hatékonyabb kezelése miatt is.

A kutatócsoport szerint tanulmányuk új utakat nyithat annak kutatásában, hogyan lehet a T-sejtek célsejtekhez tapadásán tovább javítani. A kutatás vezetője szerint ez végeredményben a daganatos betegek immunterápiás kezelésében lehet hasznos, ahol a T-limfocitákat sarkallják a rákos sejtek elpusztítására.

Forrás: dailymail.co.uk

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütés várható. Elszórtan záporok, jégdara záporok előfordulhatnak, egy-egy zivatar sem kizárt. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős széllökések is előfordulhatnak. Késő estére 4 és 9 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra