Így hat a tavasz az alvásodra

Az emberi szervezet érzékeny műszer: naprakészen reagál az évszakok változására, és persze a nappalok hosszának alakulására is. Mutatjuk, hogyan hat a tavasz az alvásodra.

A tavasz beköszöntével és a nappalok hosszabbodásával sok ember észleli, hogy könnyebben tudnak felkelni reggelente és több energiával rendelkeznek a nap folyamán. Ez részben annak köszönhető, hogy a növekvő napfény pozitív hatással van a szervezetünkre, azon belül is a cirkadián ritmusunkra.

fiatal nő nyugodtan alszik
Az évszakváltozás a cirkadián ritmusra is kihat. Fotó: Getty Images

Hogyan hat az alvásra a fény?

„A fények valóban nagyban befolyásolják az alvásunkat és az alvási ciklusunkat, mivel a fény közvetlen hatással van az agyunkban található biológiai órára, amely az alvás-ébrenlét ciklust szabályozza, ez pedig a cirkadián ritmusnak nevezett 24 órás biológiai ritmus része” – mondta dr. Terray-Horváth Attila, a SomnoCenter Alvászavar Központ neurológus-szomnológusa. „A cirkadián ritmus azáltal, hogy reagál a fényre és a sötétségre, segíti a testünket abban, hogy szinkronban legyen a nappal és az éjszaka ciklusával” – tette hozzá.

A természetes napfény – különösen a reggeli napfény – fontos szerepet játszik tehát abban, hogy megfelelően aludjunk a megfelelő időben. A reggeli fény segíti az agyat abban, hogy ébren maradjon és felkészüljön az előttünk álló napra, míg a sötétedés beköszöntével a sötétben termelt melatonin segíti az elalvást.

Mit kell tudni a melatoninról?

A melatonin egy hormon, amely természetes módon termelődik az agyalapi mirigyben, és szerepet játszik az alvás-ébrenlét ciklus szabályozásában. A melatonin szintje általában éjszaka emelkedik, segítve az elalvást és az alvás minőségének javítását. Lehet pótolni természetes forrásokból és táplálékkiegészítők fogyasztásával is, ennek ellenére a szakértők óva intenek attól, hogy automatikusan a melatonin után nyúljunk, ha alvásproblémáink vannak.

Súlyos alvászavarok esetén szakorvos is javasolhatja a melatonin szedését, és általában ezt ajánljuk a jet lag kezelésére is. Mindenképpen azt ajánljuk viszont, hogy mielőtt valaki önmaga eldönti, hogy melatonint szed, konzultáljon orvosával, különösen ha más gyógyszereket is szed, esetleg egyéb egészségügyi problémái is vannak. Az orvos segíthet az adagolás megállapításában, de abban is, hogy az adott alvászavar esetén valóban ez lesz-e a megfelelő megoldás” – emelte ki a SomnoCenter szakértője.

A reggeli napfény tehát támogatja alvásunkat és jóllétünket, de nem minden fény hat ránk ilyen kedvezően. A modern életforma számos mesterséges fényforrást és készüléket tett mindennapjaink részévé, amelyek szintén befolyásolhatják az alvásunkat.

Például a képernyők, számítógépek, okostelefonok és televíziók által kibocsátott kék fény gátolhatja a természetes melatonintermelést, ez pedig jelentősen nehezítheti az elalvást. Ezért mindenképpen ajánlott és fontos lehet csökkenteni a képernyőidőt, különösen az esti órákban, és lehetőség szerint kerüljük az említett fényforrásokat közvetlenül az alvás előtt. Emellett általánosságban elmondható, hogy érdemes olyan alvási környezetet teremteni magunknak, amely megfelelően sötét és csendes.

Nem biztos, hogy jó ötlet melatonint szedni alvászavarra
Hosszú távú hatásai ismeretlenek, így a szakértők a mértékletességet javasolják.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra