Súlyos következményei lehetnek tehát, ha nem alusszuk ki magunkat megfelelően. Napjainkban az alvászavarok jelentik az egyik leggyakoribb pszichés problémát – egyes statisztikák szerint a Föld minden harmadik lakosa érintett – mégis, úgy tűnik, ahelyett hogy kezelnénk, szokásinkkal inkább magunk is ráerősítünk a nehézségekre.
Az alvás zavarai szoros összefüggésben állnak hajszolt életmódunkkal
Az emberek jó része rengeteg feszültséget él át a napi munka és elintézendők során, amin nehéz egy vállrándítással túllépni. Így hazaérvén, amikor végre pihenhetnénk, gyakran akkor is a feladataink körül forognak a gondolataink. Az sem ritka, hogy a velünk szemben támasztott követelményeknek csak akkor tudunk megfelelni, ha hazavisszük a munkát, és a munkaidőn kívül is megválaszoljuk a céges e-maileket, felvesszük kollégáinknak a telefont. Mindennek könnyen lehet, hogy alvásunk mennyisége és minősége látja kárát.
A sok teendő mellett alig marad idő mozgásra, a családdal közös kikapcsolódásra, kultúrára, játékra. Ami idő mégis a rendelkezésünkre áll, azt sem jól használjuk fel a tapasztalatok szerint. Leülünk a tévé elé, vagy okostelefonjainkra meredünk: gyakran az egész család, egymás mellett ülve követi az amúgy a jelenlévőknél számukra sokkal kevésbé fontos emberek és közösségek híreit - ki-ki a saját készülékén. Az állandóan bekapcsolt elektromos készülékekkel ráadásul nem is csak az a gond, hogy elvonják a figyelmünket a közelünkben lévőkről, hanem az is, hogy a folyamatosan villódzó fényeik megnehezítik az alvást: friss kutatások szerint felborítják az egészséges alvás-ébrenlét ciklust.
Körülményeink megváltoztatásával, a zavaró tényezők kiiktatásával viszonylag egyszerűen tehetünk tehát a jobb alvásért, ezzel pedig egészségünk megóvásáért. A szakemberek egyetértenek abban, hogy jót tesz, ha elalvás előtt már nem használunk képernyős eszközöket. Ha közös, családi elfoglaltságokat találunk ki helyettük, az a kapcsolatoknak is kedvez. Jót tesz az esti séta és az, ha ilyentájt már szigorúan kerüljük a nehéz, egészségtelen ételeket.
Egyes gyógynövények is segítségünkre lehetnek a nyugodt pihenésben. Érdemes átmeneti ideig a növényi hatóanyagokat tartalmazó Sedacur forte altatót szedni, hiszen nyugodt alvást biztosít, ugyanakkor - szintetikus társaival szemben - nem okoz függőséget, és nem befolyásolja a másnapi teljesítményt sem.