"Eredményeink azt mutatják, hogy az elegendő alvás fontos a különböző krónikus fájdalmakat, illetve a programozott műtétre való felkészülést illetően" - számolt be Timothy Roehrs, a decemberi számában megjelent kutatás vezetője. "Meglepődve tapasztaltuk, milyen nagymértékű a fájdalomérzékenység csökkenése a kodein által elért csökkenéshez viszonyítva."
A kísérlet során 18 egészséges, fájdalomtól nem szenvedő, álmos önkéntes vett részt, akiket véletlenszerűen a megszokott alvásidejükre, illetve meghosszabbított, napi tíz óra éjszakai alvásra osztottak be. Az objektív nappali álmosságot multiplex alváslátencia vizsgálattal mérték, a fájdalomérzékenységet pedig sugárzó hő stimulálással határozták meg.
Az eredmények azt mutatták, hogy a meghosszabbított alvás csoport tagjai 1,8 órával többet aludtak éjszakánként, mint a megszokott alvásidős csoport. Ez a meghosszabbított alvásidő a négy egymást követő kísérleti éjszakát követően a nappali éberség megnövekedésével és a fájdalomérzékenység csökkenésével állt összefüggésben. A többet alvók 25 százalékkal hosszabb idő múlva húzták el az ujjukat a sugárzó hőforrástól, ami a fájdalomérzékenység csökkenését bizonyítja.
A kutatók azt állítják, hogy ez a fájdalomérzékenység-csökkenés nagyobb mértékű, mint amit egy korábbi kutatás során 60 mg kodeinnel kapcsolatban kimutattak. A mostani és a korábbi kutatások eredményei együttesen azt bizonyítják, hogy az álmos személyekben a fokozott fájdalomérzékenység az alap álmosságuk következménye.