Az éjszakai nyögés, orvosi nevén catathrenia, viszonylag új diagnózisnak számít. Általában az alvás későbbi szakaszában történik, és az egyes nyögések akár 50 másodpercig is tarthatnak. A nyögések nagyon hangosak is lehetnek, és egy éjszaka több százszor is bekövetkezhetnek. A nyögés nemcsak az alvás minőségét rontja, és az alvó partnerét zavarja az alvásban, hanem a nyögők zavart és szorongást is érezhetnek amiatt, hogy a kiadott hang szexuális jellegűnek hangzik. Ez magyarázza azt, hogy átlagosan 11 év telik el az első tünetek jelentkezésétől addig, amíg az emberek orvoshoz fordulnak.
A jó hír az, hogy a kutatóknak sikerült azonosítaniuk egy ideális diagnózist a rendellenesség kimutatására, a kutatások pedig megállapították, hogy a légutakat éjszaka szabadon tartó eszközök (pl. a folyamatos pozitív légúti nyomás, CPAP) segítenek a betegség visszaszorításában.
A catathreniát először egy belga orvos azonosította 1983-ban. A betegek a nyögés ismétlődő rohamait tapasztalják alvás közben, az egyes nyögések 2-50 másodpercig tartanak, és általában egy hirtelen horkantással fejeződnek be.
A hang a levegő kifújásakor képződik, ez különbözteti meg a horkolástól , amely általában belégzéskor képződik.
Valószínűleg nem meglepő, hogy az éjszakai nyögés nem tesz jót az egészségünknek. A betegek 50-80 százaléka tapasztal problémákat a krónikus torokfájást . A rendellenességben szenvedők között gyakori a depresszió és a szorongás is.