Hogyan birkózzunk meg a gyásszal az ünnepek alatt?

A szerettünk elvesztése kapcsán érzett mély szomorúság akár fél évig vagy tovább is eltarthat. És bár sokan próbálnak hamarabb túl lenni a gyászon, a szakemberek szerint ezt nem szabad erőltetni.

Mindenkinél másképp zajlik

A gyász mindenkinél másképp zajlik. Vannak, akik eleinte dühöt éreznek, mások depresszióba zuhannak, megint mások valamivel könnyebben elfogadják a történteket. A szakértők szerint fontos, hogy felismerjük a saját érzéseinket, és időt szánjunk a fájdalom feldolgozására . Van, aki beszélni sem tud még elhunyt szerettéről, mert nem érzi erre késznek magát. Ha így van, mondjuk el előre a családnak, és kérjük meg őket, hogy idén legyenek ránk egy kicsit tekintettel.

Hogyan birkózzunk meg a gyásszal az ünnepek alatt?
A gyász feldolgozása mindenkinél másképp zajlik

Mások viszont szeretnének beszélni a veszteségükről, érzéseikről, illetve elhunyt szerettük kedvelt szokásai, hagyományai is minden addiginál fontosabbá válhatnak. Például ha valaki elvesztette az édesanyját, akinek a karácsony volt a legfontosabb családi ünnep az évben, akkor talán könnyebb a gyászolónak, ha ő is úgy élheti meg a karácsonyt, ahogy annak idején az anyukája.

Egy szeretett személy elvesztése jelentős trauma a hozzá közelállók számára, amelyen csak komoly erőfeszítéssel léphetnek túl. Miért van szükségük az elhunyt szeretteinek arra, hogy gyászoljanak? Kattintson!

Semmi sem kötelező!

De persze gyakoribb, hogy az ünnepek közeledése inkább nehéz és fájdalmas. Azt azonban a szakértők szerint is jó, ha tudatosítjuk magunkban, hogy semmi sem kötelező. Nem muszáj feltenni idén a karácsonyi dekorációt, nem kell áthívni minden rokont a szokásos karácsonyi vacsorára, sőt karácsonyt sem muszáj tartani. Idén ne erőltessük, ha nem megy!

Tegyünk másokért!

Sokakat megkönnyebbüléssel tölthet el, ha tesznek valamit másokért: adományoznak, pénzt ajánlanak fel elhunyt szerettük nevében egy szervezetnek, vagy önkéntesként segítenek valahol az ünnepek idején. Ha valami jót teszünk másokért, attól mi is jobban érezhetjük magunkat.

Ne legyünk egyedül!

Elveszíteni valakit magányossá tesz , de az még inkább, ha mindenki mással megszakítjuk a kapcsolatot, és hosszú időre egyedül maradunk. A Daily Mailnek nyilatkozó szakértők ez utóbbit senkinek sem javasolják, sőt inkább azt tanácsolják, hogy mindenképp maradjunk kapcsolatban a rokonokkal, közeli barátokkal vagy akár új ismerősökkel - ez ugyanis többet segíthet lelkileg, mint gondolnánk.

Nem örökre szól

És végül még két dolog, amit a szakemberek szerint mindig és minden helyzetben tartsunk szem előtt: a gyász nem örökre szól, illetve nem vagyunk egyedül.

Forrás: dailymail.co.uk

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra