Miből derül ki, hogy a férfi depressziós? II.

Ha a férfiak depressziósak lesznek, gyakran nem mutatják ezeket a tipikusnak nevezhető tüneteket, ezért aztán a mentális szenvedést sokáig nem is lehet észrevenni. Most ebben segítünk. Második rész.

Cikkünk segíthet megérteni, miért más a férfiak depressziója, mint a nőké, és mit lehet ellene tenni.

Figyelmeztető jelek: lelki stresszre testi reakció

Mielőtt komolyabban jelentkezik valakinél a depresszió, a jelei már hetekkel azelőtt észrevehetőek: erőtlenség, kedvtelenség, étvágytalanság, állandó fáradtság és alvási problémák. "A férfiak erőteljesebben észlelik a testi jeleket" - magyarázza Michael Hettich, a hannoveri kórház főorvosa. - Gyakran gyomor- és bélrendszeri problémák jelentkeznek, fájdalom vagy kimerültség, légszomj vagy szokatlanul hosszan tartó megfázás."

A férfiak persze nehezen ismerik fel a jeleket, és értelmezik helyesen, különösen az elején. Sok beteg motiválatlannak és boldogtalannak érzi magát, agresszíven reagál, állandóan késésben és nyomás alatt érzi magát. A legtöbb esetben valamivel ellensúlyozni próbálja a betegséget, az értéktelenség érzése miatt a legtöbbször munkamániával.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Manapság a stressz, a szorongás és a depresszió népbetegségnek számít, amit nem ritkán gyógyszeresen kezelnek. Azonban nem csupán a kemikáliák, hanem enyhébb esetben a gyógynövények is segítségünkre lehetnek a feszültség leküzdésében. Nézze meg, mihez nyúlhat, kattintson! És ha ez sem segít, jön az alkohol , egyre nagyobb mértékben, és ahelyett, hogy bevallanák a betegségüket maguknak, a családjuknak vagy a kollégáiknak, inkább üvöltöznek velük. A közvetlen környezetük előbb veszi észre, hogy gond van, ezért ha lehet, a feleségnek, barátnőnek vagy élettársnak kell orvoshoz irányítania - és kísérnie! - a párját, mert magától eszébe sem jutna elmenni. "A férfiaknak annyi a tanácsom, hogy figyeljenek oda arra, mit kér tőlük a közvetlen környezetük" - teszi hozzá Hettich.

Ne higgyünk azoknak a szóbeszédeknek, amelyek még manapság is "női betegségként" emlegetik a depressziót. Régen még súlyosabb volt a helyzet, és csak lassan tört meg a jég, mire a férfiak is felvállalták a betegségüket. Az gyakran nem elég, ha tisztában vannak vele, segítség kell. Jó példa az egykori német válogatott focikapus, Robert Enke példája, aki tudott a betegségéről, de magában tartotta, és 2009-ben inkább az öngyilkosságba menekült.

Még drámaibb példáért még ennyire sem kell visszamenni az időben: a súlyos betegből tömeggyilkos lett, amikor a Germanwings depressziós másodpilótája idén márciusban az Alpok szikláinak irányított egy utasszállító repülőgépet, 160 emberrel a fedélzeten. A férfiak attól félnek, hogy betegségük miatt megbélyegzik őket, pedig éppen akkor nem fogják ezt tenni az emberek, ha időben segítségért fordulnak.

Testi reakciók is mutatják, ha egy férfi depressziós

A terápia fontossága: az első lépés

A legtöbb beteg először a háziorvosához fordul, akinek fel kell ismernie a testi tünetek mögött meghúzódó depressziót, és közben kizárnia minden más betegséget. Ez nem könnyű feladat. "Ha az orvos nem talál szervi betegséget, akkor résen kell lennie, és el kell kezdenie utánajárni a dolgoknak" - mondja Hettlich. Milyen terhelést kap a munkahelyén, otthon, iszik-e alkoholt stb.

Ezután pszichológushoz küldi, aki terápiát javasol majd, mellette esetleg antidepresszánst is felír. Enyhe, és középsúlyos depresszió esetén a pszichoterápia magában is ugyanolyan jól működik, mint a gyógyszerek. A súlyos vagy krónikus depresszió esetén már egy kombinált terápia a hatásos gyógymód.

Depressziós? Egyszerű kérdésekkel megállapítható A pszichoedukáció nem más, mint egy oktatási módszer, amely hetekig, sőt akár hónapokig is eltarthat a terápia előtt. Ennek során elmagyarázzák a betegnek, mit kell tudnia a betegségről, hogyan lehet kezelni, és hogyan lehet felismerni tüneteket, hogy időben tudjon segítséget kérni. Sőt, bizonyos intézményekben - ugyancsak több hónap alatt - konkrét stratégiákat is elsajátíthatnak a depresszió és az agresszió ellen.

Hogyan viselkedjünk a depressziós emberrel?

Aki már találkozott, netán élt olyan emberrel, aki gyakran feszült, az pontosan ismeri annak állapotait és fázisait. Összeszedtük a leggyakoribb tüneteket, ezekre kell figyelni a kívülállóknak, főleg ha két hét után sem javulnak: túlzott igénybevételből fakadó feszültség, nyugtalanság, ingerlékenység, megnövekedett alkoholfogyasztás, kimerültség, kedvetlenség, szomorúság, szorongás , kihátrálás az emberi kapcsolatokból.

Lehet, hogy csak átmeneti hangulatváltozásról van szó, de ez már lehet a depresszió előszele is. A későbbiekben nagyon fontos, hogy az öngyilkossági szándékot, és annak bejelentését mindig vegyük nagyon komolyan! Ne adjunk tanácsokat, bármennyire jó szándékkal tennénk!

A betegség ebben a fázisában ugyanis már orvosi segítséget igényel, mert a depresszió sok esetben valóban öngyilkosságban végződik. Semmit sem érnek az olyan frázisok, mint a "szedd már össze magad!", vagy "pihend ki magad!", pláne a "lesz ez jobb is, hidd el!" A depresszió ugyanis nem az akaraterő betegsége, és a rövid távú kikapcsolódás sem szünteti meg a tüneteket.

A beteg, orvosi segítség nélkül nem csak saját magának jelent óriási terhet, hanem környezetének is. Családok és barátságok eshetnek szét. Ezért akkor is erőltetnünk kell az orvosi kezelést, ha erős ellenállásba ütközünk a beteg részéről. Az orvos ugyanis nemcsak magának a betegnek tud segíteni, hanem azoknak is, akik körülötte és vele élnek.

A cikk a http://www.focus.de összeállítása alapján készült.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -4 °C

Nyugat, északnyugat felől változó vastagságú felhősávok sodródnak fölénk, de emellett is előfordulnak derültebb körzetek, elsősorban a Tiszántúlon. Csapadék nem várható. Az északkeleti, keleti vidékeken helyenként zúzmarás köd képződhet. A déli szél az ország déli és nyugati részén ismét erőre kap, hajnalban már több helyen is megélénkülhet. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. A Dunántúlon már este, késő este beállhat a minimum. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra