Sok tényező támasztja alá, hogy manapság könnyebb egészségesnek maradni, mint száz vagy ötven évvel ezelőtt, amit a növekvő átlagéletkor is mutat. Ugyanakkor sok negatív hatás is ér. A mozgásszegény életmód vagy más okok miatt terjedő civilizációs betegségek, a túlságosan felgyorsult közlekedés és a folyamatosan mozgásban lévő, ráadásul a nagyvárosokban egyre jobban összezsúfolt tömegek kedveznek a járványok terjedésének is. Mit tegyünk hát, ha nem akarunk megbetegedni?
1. Igyon sokat, de ne alkoholt!
A betegségek elkerüléséhez sok vizet és kevés alkoholt kell fogyasztani. Az orvosok azt ajánlják, hogy legalább nyolc-tíz pohár vizet gurítsunk le egy nap. Ha megfelelő mennyiségű vizet iszunk, azzal méregtelenítjük a testet. Ráadásul a víz fenntartja a normális bélfunkciókat, megelőzi a kiszáradást és a kimerültséget, javítja a tápanyagok áramlását, így segít a betegségeket sakkban tartani.
2. A verejték jó, a zsír rossz
Akárhogyan is történik a testgyakorlás (az edzőteremben, otthon a szőnyegen elvégzett nyújtással és gimnasztikával, vagy kocogással a közeli parkban), az jót tesz a szervezetnek.
Nem feltétlenül izmokat kell építeni, hiszen azok nem szükségesek alapvetően ahhoz, hogy egészségesek maradjunk. A testmozgás és edzés azonban segít megelőzni a szív- és érrendszeri betegségeket, valamint csökkenti a testzsírt. Továbbá a rendszeres testmozgás növeli az állóképességet és az energiaszintet. Ezért egyaránt hatékony módja a testtömeg és a feszültség csökkentésének, illetve javítja a memóriát és a gondolkodás tisztaságát.
3. Mosson kezet!
A kézmosásnál nincs hatásosabb eszköz a kórokozók megfékezésére, a betegségek terjedésének megállítására. A statisztikák azt mutatják, hogy háromból csak egy felnőtt mos kezet azután, ha a markába köhögött vagy tüsszentett. A becslések szerint pedig csak a 27 százalékuk most kezet azután, hogy pénzt fogott meg.
Ha valaki nem mos kezet étkezés előtt, az az egyik leggyorsabb módja, hogy megbetegedjen. A napi házimunka során is hajlamosak vagyunk megérinteni dolgokat tudatosan és tudat alatt. Emiatt a baktériumok könnyen a szánkba juthatnak a kezünkön utazva.
4. Táplálkozzon egészségesen!
A reggeli a legfontosabb étkezés. Aki egészséges reggelit eszik, azzal segít magának elkerülni a nassolást a nap hátralevő részében. Ezzel megakadályozza gyomorpanaszokat, amelyeket emésztési problémák okoznak, és a súlygyarapodás kockázata is csökken.
Sok tiszta és friss zöldséget, gyümölcsöt kell fogyasztani, mert ezek csodákat tesznek az immunrendszerrel és sok közülük segíti a szervezet méregtelenítését is.
Végül mérsékelni kell a szükségtelen táplálékok bevitelét. Ezek általában a zsír, a cukor és a mesterséges tartósítószerek. A legtöbb káros az egészségre, ezek miatt nő a derékbőség, a magas koleszterin, a cukorbetegség és a szívbetegségek esélye.
5. Aludni arany
Egy ír közmondás szerint „egy jó nevetés, és egy hosszú alvás a legjobb gyógymód”.
Az amerikai Nemzeti Szív, Tüdő és Vér Intézet azt javasolja mindenkinek, hogy aludjon 7-8 órát minden éjjel. Szerintük is vannak helyzetek, amikor egy egészséges felnőtt nem tud ennyi időt alvásra fordítani a sűrű elfoglaltságai miatt, de aki betegségmentesen akar élni, az jobb, ha nem teszi szokásává a kevés alvást.
A tudományos tanulmányok azt mutatják, hogy azok az emberek, akik nem alszanak eleget, nagyobb valószínűséggel lesznek depressziósak, szenvednek a gyenge koncentrációtól, és balesetek érik őket. A jó alvás érdekében például tilos este nehéz ételeket fogyasztani. A jó egészség szempontjából annak van értelme, hogy napközben dolgozunk, éjjel pedig alszunk.
6. A vidámság a betegség fő ellensége
Az élet nem mindig könnyű, de ha a nehézségeket megtetézzük azzal, hogy újra és újra lejátsszuk magunkban a problémákat, akkor megtöbbszörözzük a ránk nehezedő terhet. A problémákkal annyi ideig kell foglalkozni, amíg kezdeni tudunk velük valamit. A fennmaradó időben pedig tegyük félre a gondokat.
A jókedv és a nevetés különösen akkor bizonyul hatásosnak, ha bajban vagyunk, ha nehézségeink támadnak. Ez ugyanis a mentális feltöltődés forrása, amely pedig szükséges a problémákon való túllépéshez. A család és a barátok körében tapasztalható oldott hangulat, a nevetés javítja a véredények működését, a vér áramlását, s ezzel védi a szívet a magas vérnyomástól. A felszabaduló endorfintól javul a közérzetünk, és a közérzetjavító vegyületek jótékony hatással vannak az immunrendszerre is.
Forrás: Huffington Post