Miért olyan őrjítő a várakozás?

Egyetemi felvételi, bírósági döntések, vizsgálati eredmények, munkahelyi pályázatok - mindenki találkozott már életében olyan eseménnyel, melynél hosszabb-rövidebb időt kellett várnia a hírekre. Hogyan hat ez a lelkünkre?

A hasonló eseményeknél a várakozás mindig feszült, izgatottsággal és idegességgel teli, de már nem tudunk mit tenni azért, hogy megváltoztassuk a végkimenetelt vagy a döntést. Egy új kutatás azzal foglalkozik, pontosan mi játszódhat le bennünk az ilyen várakozási periódusok során.

A kutatásban 50-en vettek részt, akik egy speciális jogi vizsgát tettek. A vizsga és az eredmény között négy hónapos várakozási idő van. A kutatás két vezetője, Kate Sweeney és Sarah Andrews, a vizsga megkezdése előtt több személyiségtesztet töltettek ki a résztvevőkkel, majd közvetlenül a vizsga utáni napon, azt követően 6, illetve 12 héttel, majd végül az eredmény megérkezése előtt is felmérték a feszültségszintjüket, illetve azt is megvizsgálták, hogyan küzdenek meg ezzel a feszültséggel.

A résztvevők a vizsgát követő napon voltak a legidegesebbek, majd ez csökkenni kezdett (a hatodik hét környékén), majd újra emelkedett az idegesség szintje, hogy szintén a magasba szökjön az eredmény megérkezése előtti napon. Minél idegesebb volt valaki, annál többet gondolkozott a teszt eredményein és annál többet aggodalmaskodott azon.

Több olyan személyiségjegyet is sikerült elkülöníteni, amely befolyásolta azt, mennyit idegeskedett valaki. Akik például jól viselték a bizonytalanságot, kevésbé voltak idegesek, mint azok, akik nehezen tolerálták ezt, és egyébként is fontosnak tartották azt, hogy minél hamarabb lezárják az ügyeiket és befejezzenek valamit. Az optimizmus és a pesszimizmus is hatással volt az idegesség mértékére. Azok, akik inkább optimisták, kevésbé aggodalmaskodtak az eredmények miatt és nem is gondoltak annyit a teszt eredményére.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az optimisták jobban viselik a várakozást

A személyiségünk tehát erőteljesen hat arra, ahogyan a várakozás napjait, heteit elviseljük. Minél jobban viseljük a bizonytalanságot, minél kevésbé foglalkoztat minket a lezárás, minél optimistábbak vagyunk , annál jobban viseljük a várakozást, míg megkapjuk a számunkra fontos híreket.

Mit tehetünk azonban akkor, ha a személyiségünk inkább pesszimista, rosszul viseljük a bizonytalanságot és szeretjük minél gyorsabban lezárni a függőben lévő ügyeinket? Próbáljuk meg elterelni a gondolatainkat, foglaljuk el magunkat szórakoztató, izgalmas tevékenységekkel. Igyekezzünk minél kevesebb időt tölteni azzal, hogy a várható eredményen gondolkozunk és próbáljuk magunkat felkészíteni a legrosszabbra. Ezzel ugyanis csak a bennünk lévő feszültséget fokozzuk.

Mivel természetes, hogy a várakozás végére egyre idegesebbek leszünk , érdemes ilyenkor egy kis időt azzal tölteni, hogy kitaláljuk, mit teszünk, ha a hírek nem kedvezőek. Mindig érdemes egy másik tervet is kidolgozni, ám nem éri meg túl korán elkezdeni gondolkozni ezen.

A kutatás eredményeiről a című szaklapban számoltak be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra