Hogyan lehet felépülni az agyrázkódásból?

A sportolók életében nem ritka, hogy agyrázkódást szenvednek. Különösen igaz ez az olyan intenzív csapatsportokra, mint a foci, a rögbi vagy a kosárlabda, ahol a játékosok gyakran ütköznek egymással.

Kutatók most megállapították, hogy azoknál az embereknél, akiknél az agyrázkódás előtt pszichoszomatikus problémák álltak fenn, sokkal nehezebb a gyógyulás folyamata. Pszichoszomatikus tünet lehet a fájdalom és a hányinger is. Ami lényeges, hogy ezeknek nincs egészségi előzménye, fizikai megnyilvánulásuk szinte mindig pszichés problémákra vezethető vissza.

A friss tanulmány szerzője, Lindsay Nelson szerint egyértelmű, hogy a felépülés folyamatában a legnagyobb szerepet az agyrázkódás komolysága játssza, de úgy véli, a pszichoszomatikus tünetek is fontosak.

A sportolók életében nem ritka, hogy agyrázkódást szenvednek

A kutatásban több mint kétezer közép- és főiskolás sportoló vett részt, akiket a szezon előtt alaposan megvizsgáltak, többek között pszichoszomatikus tüneteket is keresve. A résztvevők közül később 127-en kaptak agyrázkódást sportolás közben, többségében amerikai futball mérkőzéseken, de akadt a sérültek között birkózó, hokis, és lacrosse játékos is. Őket rögtön a sérülés után, majd 8, 15 és 45 nappal később is megvizsgálták.

Az agyrázkódásból lábadozó gyermekek és a tizenévesek számára nehézséget okozhat az iskolai munka, amíg teljesen fel nem épülnek. Részletek!

Mint kiderült, az agyrázkódás tünetei átlagosan 5 nap alatt múltak el. Azoknál a sportolóknál azonban, akiknél korábban felfedezték a pszichoszomatikus tüneteket, a folyamat sokkal lassúbb volt, hiszen 80 százalékuknak 20 napra volt szüksége a felépüléshez.

Nelson szerint, mivel ezek a sportolók alapvetően egészségesek voltak, a pszichoszomatikus tünetek fontossága nagyobb, mint korábban hitték. Reményei szerint ennek az eredménynek az ismeretében a fiatal sportembereknél jobban odafigyelnek majd a pszichoszomatikus tünetekre, hogy időben közbelépve gyorsítsák meg az esetleges későbbi sérülésből való felgyógyulásukat.

Forrás: news-medical.net

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Tovább szakadozik, a legtöbb helyen csökken is a felhőzet, de maradnak felhős tájak. Az ország nagyobb részén csapadékmentes lesz az éjszaka. Párássá válik a levegő, foltokban köd képződhet. A nyugatias szelet helyenként élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul, de a Dunántúl szélcsendes, derült tájain gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra