Életmódbeli tényezők, amelyek puffadást okozhatnak

A puffadás általános tünet, amely mögött számos dolog állhat egy megterhelő étkezéstől vitaminhiányon át akár súlyos betegségekig. A kellemetlen panaszok legtöbbször azonban elkerülhetőek, ha betartunk néhány egyszerű szabályt.

A haspuffadást a bél- vagy gyomorgázok túlzott termelődése okozza, eredményeként pedig hasfeszülés, hasi fájdalom vagy éppen feltűnő bélhangok is zavarhatják a beteget. Ez a kellemetlen panasz szinte minden embernek okoz időnként kellemetlenséget, a hátterében azonban számos dolog állhat. A puffadás a felszívódási zavarok egyik általános tünete, így például panaszokat okozhat a laktózintolerancia és a lisztérzékenység is. Emellett bizonyos hormonális változások, emésztési zavarok, vitaminhiány, sőt akár bizonyos daganatok miatt is visszatérő gondot okozhatnak egyeseknél.

Szerencsére a legtöbbször jóval ártalmatlanabb okok állnak a puffadás hátterében - a panaszokat gyakran egyéni életmódunk okozza, így egy kis odafigyeléssel csökkenthetjük a kellemetlen panaszok előfordulását. Íme néhány tanács, amelyet érdemes megfogadnunk!

puffadás

Többször együnk kevesebbet!

A mindennapi teendők miatt sokan napi két-háromszor tudnak csak asztalhoz ülni, ha azonban kevés alkalommal eszünk sokat, akkor megterheljük a gyomrunkat, és fel is puffadhatunk. Próbáljuk meg úgy beosztani az időnket, hogy naponta ötször együnk kisebb adagokat!

Fogyasszunk több rostot!

A rostdús étkezés az egészséges emésztés alapja, hiánya pedig székelési gondokat és puffadást eredményez. A nőknek napi 21-25 gramm rostbevitelre, a férfiaknak pedig 30-38 grammra kell törekedniük.

A legjobb rostforrások A rostnak komoly szerepe van az emésztésben, hiszen könnyen székrekedésünk lehet nélküle. A rost hiánya számos egyéb gondot is okozhat. Miben található a legtöbb rost?

Főzzük meg a zöldségeket!

A nyers zöldségek sokszor felpuffaszthatnak, de segíthet, ha megfőzzük ezeket. Így ugyanannyi tápanyagot tartalmaznak, fogyasztásuk viszont nem terheli meg túlzottan az emésztőrendszert.

Kerüljük a csípős, fűszeres ételeket!

A túlságosan fűszeres fogásokat is javasolt elkerülni: az ezekkel ízesített ételek hatására ugyanis elkezd termelődni a gyomorsav, ez pedig irritálni fogja gyomrunkat. Különösen a csípős ételek válthatnak ki ilyen hatást.

Együnk lassabban!

Nemcsak az elfogyasztott ételek összetevői, hanem maga az étkezés módja is kiválthat puffadást. Evés és ivás közben ugyanis levegő is jut a gyomorba, és minél gyorsabban kanalazunk, annál "levegősebben" fogunk étkezni. Emésztésünket is segíti, ha lassabban eszünk és alaposan megrágunk minden falatot, mielőtt lenyelnénk.

Rágózzunk kevesebbet!

A cukormentes rágógumi segíthet a száj higiéniájának megőrzésében, viszont puffadást is okozhat, rágózás közben ugyanis szintén több levegőt nyelünk le. Ráadásul a cukormentes rágógumiban lévő édesítőszerek (például a szorbit) is kiválthatják a panaszokat egyeseknél.

Sportolás

A rendszeres testmozgás az emésztésünk egészségére is jó hatással van. A fokozott pulzus a belső izmok összehúzódását eredményezi, hatására felszabadul a beleinkbe szorult levegő, és a has feszülése is csökken. Ehhez nem is kell komolyabban megerőltetnünk magunkat, már egy rövid séta is segíthet felgyorsítani az emésztési folyamatokat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra