Székelési nehézség: mi okozhatja?

Szinte minden embert érint az élete során valamilyen formában a székelési nehézség. A kellemetlenség hátterében számtalan ok állhat, cikkünkben a leggyakoribbakat vesszük sorra.

Átmeneti székelési nehézség bárkinél előfordulhat, például egy stresszesebb időszakban, munkahelyváltás vagy utazás miatt, esetleg valamilyen gyógyszer - egyebek mellett a vízhajtók, az altatók, az antidepresszánsok, a görcsoldók és a savlekötők - mellékhatásaként. A probléma tartós fennállása esetén viszont már székrekedésről van szó. Ennek kialakulási kockázata rengeteg tényezőtől függ, a többi között a nemünktől, a korunktól, a testi és lelki egészségünktől, valamint az életmódunktól is.

A legtöbbször a székrekedés néhány napon belül magától megoldódik. Tartós fennállás vagy bizonyos tünetek esetén azonban feltétlenül orvoshoz kell fordulni.

A tapasztalatok szerint a nőknél gyakrabban alakul ki a probléma, és a terhesség alatt jelentősen megnő a kockázat. A korcsoportok közül pedig a gyerekek és az idősek számítanak különösen veszélyeztetetteknek. Azonban bizonyos szokásaink és egyes betegségek is lehetnek a székelési nehézségek kiváltó okai.

székrekedés, szorulás, székelési nehézségek, székelési problémák, székrekedés okai
Az idősek körében különösen gyakoriak a székelési nehézségek. Fotó: Getty Images

Rossz életmódbeli szokások

A székelési problémák kialakulása igen gyakran a rendszertelen életmódra, a túl kevés folyadék fogyasztására, az egészségtelen táplálkozásra és a mozgásszegény életmódra vezethető vissza. Az étkezés tekintetében az alábbiak a leggyakoribb hibák, amelyek előbb-utóbb székrekedéshez vezethetnek:

  • nem viszünk be elegendő rostot,

  • túl sok cukrot fogyasztunk,

  • túl sok fehér lisztet tartalmazó élelmiszert eszünk,

  • túl sok zsírt tartalmaznak ételeink,

  • túl sok húst fogyasztunk,

  • leginkább gyorséttermekben étkezünk,

  • rendeszesen iszunk alkoholt,

  • nagy mennyiségben fogyasztunk koffeines italokat.

Ha szeretnénk búcsút inteni a székelési nehézségeknek, akkor részesítsük előnyben a teljes kiőrlésű pékárukat, a zöldség- és főzelékféléket, illetve a gyümölcsöket. Érdemes odafigyelni arra is, hogy az élelmiszerekben található egyes adalékanyagok is kedvezőtlenül befolyásolhatják a székletünk állagát. Szánjunk időt a rendszeres testmozgásra is, valamint ügyeljünk arra, hogy naponta legalább 2-2,5 liter vizet igyunk. Meleg napokon, valamint intenzív edzés vagy lázas megbetegedés esetén azonban ajánlott növelni a folyadék mennyiségét.

Amikor betegség áll a háttérben

Amennyiben a fenti életmódbeli változások nem hozzák meg a kívánt eredményt és megkönnyebbülést, ajánlott szakemberhez fordulni, hogy kizárhassuk a székelési nehézségekkel összefüggésbe hozható betegségeket és szervi rendellenességeket. Panaszaink hátterében ugyanis akár aranyér, bélrenyheség, diszkézia, a végbelet vagy a vastagbelet érintő gyulladás és elváltozás, Crohn-betegség és irritábilis bél szindróma ( IBS ) is állhat. Ezek mellett a pajzsmirigy-alulműködés, a vesebetegség, a diabétesz, a szklerózis multiplex, a Parkinson-kór és a lupusz is együtt járhat a székelési nehézségek kialakulásával.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra