Német tudósok szerint a genetikailag módosított gyümölcs és zöldség élvezhetőbb az allergiában szenvedő betegek számára, mint a természetes gyümölcs. A wissenschaft.de német tudományos portál beszámolója szerint német és osztrák kutatók paradicsommal és almával bizonyították mindezt, ugyanakkor a fogyasztók visszariadnak a géntechnikailag módosított gyümölcsöktől.
Németországban minden ötödik ember valamilyen allergiában szenved, de miközben a szénanátha ellen már több gyógyszert is fejlesztettek, az élelmiszer allergiára még nincs megfelelő orvosság. Az allergiát okozó táplálékot ezért ki kell húzni az étrendből. Kutatók szerint ennek az absztinenciának hamarosan vége szakadhat, mert Yvonne Lorenz vezetésével olyan paradicsomfajtát kísérleteztek ki, amelyek elviselhetők az allergia betegek számára is. "Az alkalmazott technika kibővítheti az allergiabetegek korlátozott étlapját és javíthatja életminőségüket" - írja a német táplálkozástudományi társaság, amely díjban részesítette a kutatónőt.
A tudósok által alkalmazott módszer, az úgynevezett zöld géntechnika egyik speciális eljárása. Ennél az eljárásnál láncot alkotnak azokból a génekből, amelyek a sejtekben az allergiát kiváltó anyagért felelősek. Miután így az adott gént kikapcsolták, a növényi sejtekben nem termelődik allergén anyag. "A döntő kérdés az, hogy ezek a növények életképesek-e?" - mondja Karin Hoffmann a bécsi egyetem kutatója, aki egy Európai Uniós projekt keretében allergén-szegény almafákat nevelt. A fiatal fák leveleiben 90 százalékkal alacsonyabb volt az allergén anyag tartalom, mint a többi fajtánál.
Ugyanakkor az uniós felmérések azt mutatják, hogy igen nagy az ellenállás az ilyen növényekkel szemben, Ausztriában például senki nem akart ilyen gyümölcsöt enni, Hollandiában pedig a megkérdezetteknek csupán 5 százaléka mondta azt, hogy megkóstolná a génmódosított almát - írja a német tudományos portál.