Ételek, amiket kerüljünk betegen

Bár betegen az ágyban fekve aligha az evés körül forognak a gondolataink, mégis érdemes egy kis figyelmet szánnunk arra, mit fogyasztunk ilyen esetekben. Egyes ételek és italok ugyanis többet árthatnak, mint használnak.

A womenshealthmag.com összegyűjtött néhány olyan közkedvelt finomságot, amelyeket érdemes mellőzni influenza vagy gyomorinfluenza esetén.

A gyomorinfluenza, más néven a vírusos gyomor- és bélhurut az egyik leggyakoribb gyomorfájással járó betegség. Mi okozhatja még ezt a kellemetlen panaszt? Részletek itt.

Kávé

A koffein vízhajtó hatású, így nagyban hozzájárul ahhoz, hogy dehidratálódjunk. Ez persze nem túl szerencsés, hiszen az immunrendszerünknek megfelelő folyadékpótlásra van szüksége ahhoz, hogy hatékonyan vehesse fel a küzdelmet a vírusokkal szemben. Különösen rossz választás tehát a kávé, ha hányingerrel, hasmenéssel küzdünk. Ráadásul a koffein stimulálja az emésztőrendszer izmait, ezáltal fokozhatja a hasmenést is.

Narancslé

A frissen facsart narancslé fanyar savassága általában frissítően hat, ráadásul magas C-vitamin-tartalma miatt is egészségesnek vélhetjük, ha azonban megfáztunk és köhögünk, ártalmas lehet a torkunk számára. Ennek hátterében az áll, hogy az italban lévő citromsav irritálja a már egyébként is gyulladt torkot, így gátolja a gyógyulást.

Édességek

A finomított cukrok fogyasztása ideiglenesen csökkenti a fehérvérsejtek baktériumölő hatását, ezáltal gyengíti az immunrendszerünket néhány óra erejéig. Mindez gyomorinfluenza esetén bizonyulhat a legkárosabbnak. A cukor ezen felül kihajtja a vizet a gyomor-bél traktusból, aminek laza, híg széklet és hasmenés lehet az eredménye.

A cukros finomságokkal óvatosan kell bánni betegen
A cukros finomságokkal óvatosan kell bánni betegen

Szénsavas üdítők

Akárcsak a kávé, a szénsavas italok is dehidratálnak, ráadásul a legtöbbjük rengeteg hozzáadott cukrot tartalmaz. Ezért inkább igyunk kevés alacsony cukortartalmú italokat, ha éppen nincs a kéznél víz. A diétás üdítők szintén ártalmasak lehetnek, mert számos mesterséges édesítőszer túl nagy molekulákból áll ahhoz, hogy kellően megemészthessük. Mindez puffadást, hasi görcsöket, vagy akár hasmenést is okozhat.

Ropogós nassolnivalók

A chipsek és egyéb ropogtatnivalók érdes textúrája lényegében csiszolópapírként hatnak a száraz torokra nézve. Ez ráadásul nemcsak egy kellemetlen érzés, hanem valóban irritálja is a torkot, amely ezáltal lassabban tud gyógyulni.

Alkohol

Az alkohol ugyancsak vizelethajtó hatással bír, ami csak még inkább felerősíti az egyes betegségek kapcsán jelentkező dehidratációt. Ilyenkor ráadásul a vér alkoholszintje is gyorsabban ugrik fel, ez az oka annak, hogy betegen hamarabb érezzük magunkat részegnek. Az alkohol serkenti az emésztést, ami pedig hasmenéshez vezethet.

Olajban sült vagy zsíros ételek

A zsíros ételek lassabban haladnak keresztül az emésztőrendszeren, ami felerősítheti a hányingert és émelygést, továbbá savas refluxot idézhet elő. Ezen felül ezek az ételek izomgörcsökhöz vezethetnek a bélrendszerben, ezáltal súlyosbíthatják a hasmenést. Összességében tehát jobb kerülni az ilyen fogásokat, ha valamilyen vírusos eredetű gyomorproblémával küzdünk.

Fűszeres ételek

A csípős ételek a kapszaicin nevű hatóanyagnak köszönhetik közismert forróságukat. Ez az összetevő irritálja az orrjáratokat, aminek orrfolyás az eredménye. Így tehát a helyzet csak rosszabb lesz, ha például nátha miatt már egyébként is ilyen jellegű panaszok kínoznak minket. Másfelől orrdugulás esetén ezek a fűszerek akár segíthetnek is elhárítani a légzést gátoló akadályokat. Így tehát ilyen szituációban ez is egy hatékony módszere lehet az orrtisztításnak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra