Amerikai vegyészek gyorstesztet készítettek annak megállapítására, hogy egy látszólag tökéletes gyümölcs, hal- vagy hússzelet romlott-e vagy sem.
A romlottsági teszt hasonlóan működik egy terhességi teszthez; egy kis csövet kell a vizsgált anyagba dugni, egy percet várni, majd megnézni, hogy milyen színűre váltott a cső. Ha sötétlila lett, akkor semmiképpen sem tanácsos enni az adott élelmiszerből. Amennyiben a sötétlilában piros szín is látható, akkor ez azt jelenti, hogy az adott hús, vagy gyümölcs még ehető - olvasható a Der Spiegel című német hetilap online kiadásában.
A Dél-Karolinai Egyetem kutatói az Amerikai Vegyészeti Társaság konferenciáján mutatták be az "Itt valami romlott" névre keresztelt tesztet. A rudacskába speciális polimereket építettek be, amelyek felismerik azokat az anyagokat, amelyekben a betegséget okozó baktériumok képződnek, ha az ételben megromlik a fehérje.
Ezek a nem illékony aminok, a záptojás szagához hasonló ammóniák-származékok indirekt módon mutatják azt, hogy mennyire romlott az étel. A teszt a fejlesztők szerint alkalmas lehet arra, hogy megelőzzön betegségeket, sőt az ételmérgezésből adódó haláleseteket.
A laboratóriumi kísérletek kilencven százalékos pontosságot mutattak, vagyis a találati arány igen magas. A vegyészek lazaccal, friss és konzerv tonhallal kísérleteztek. John Lavigne, a kutatás vezetője szerint a módszer zöldségek és gyümölcsök esetében is alkalmazható, annak ellenére, hogy ezek csak csekélyebb mennyiségű fehérjét tartalmaznak, mint a hal, vagy a hús.
A tudósok úgy vélik, hogy két - három éven belül már ott lehet az áruházak polcain a rudacska. Ugyanakkor más szakértők óvatosságra intenek, mert például a Brit Egészségvédelmi Ügynökség szerint a teszt nem tudja kimutatni a szalmonella, vagy a kóli bacilusokat, amelyek az ételmérgezések fő okozói - olvasható a német hetilap online kiadásában.