Időszakos böjt: előnyök és veszélyek

Az elmúlt években egyre több kutatás foglalkozott az időszakos böjt szervezetünkre, egészségünkre gyakorolt hatásaival.

Miért érdemes bizonyos időközönként teljesen lemondani az ételről? Milyen esetleges veszélyekre kell felkészülnünk?

A böjtölés nem várt hatása Egyre elfogadottabb szokás lett az elmúlt években a böjtölés: aki így tesz, a hét bizonyos napjain nagyon keveset ehet csak. Kattintson! A böjtölést évezredek óta alkalmazzák a betegségek gyógyítására, az erőnlét javítására, sőt egyesek szerint a böjtnek az elmére és a spiritualitásra is nagyon jó hatása van. Ráadásul nem is kell teljesen lemondani az ételekről: az időszakos böjtölésnek, vagyis annak, ha rövid, ismétlődő időszakokra lemondunk az evésről, nemcsak a testalkatunkra, de az egészségünkre is pozitív hatásai lesznek. Az egyik legismertebb időszakos böjt a muzulmán valláshoz kötődő Ramadán.

Időszakos böjtnek minősül, ha minden nap csak egy rövid időszakban (például reggel 8 és délután 2 óra között) vesszük magunkhoz az élelmet, de az egyik legdivatosabb étrend szerint hetente öt napon "dőzsölhetünk", míg a maradék kettőn mindössze nagyjából 500 kalóriányi ételt ehetünk csak meg.

A kutatók szerint ezeknek az étrendeknek számos pozitív egészségügyi hatása van - a legtöbb ember számára természetesen a legfontosabb a fogyás, melyet ráadásul komolyabb erőfeszítés és szigorúság nélkül lehet elérni. Ennél a módszernél úgy szabadulhatunk meg a felesleges kilóktól, hogy nem igazán kell lemondani a kedvenceinkről.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A böjt pozitív egészségügyi hatásokkal rendelkezik

A böjt pozitív egészségügyi hatásokkal rendelkezik

Az időszakos böjt lényege, hogy mivel a szervezetünk nem jut energiához a táplálékból, először a májban és az izmokban elraktározott glükózt használja fel, majd amikor ezek is kimerültek, a zsírraktárakhoz nyúl. Ez a testsúly csökkenésével, a zsírsejtekben lévő méreganyagok eltávolításával jár együtt.

Milyen más pozitív hatásokra számíthatunk? Egy 2014-es tanulmány szerint például ha hetente egy napon nem eszünk semmit, csak vizet iszunk, azzal jelentősen csökkenthetjük a diabétesz kialakulásának esélyét. Más szakemberek kiderítették, hogy az időszakos böjtölés javítja az inzulinérzékenységet , jót tesz a koleszterinszintnek és a magas vérnyomásnak is.

Ha hosszabb ideig, mondjuk kettő-négy napig lemondunk az ételekről, az teljesen "újraindíthatja" az immunrendszerünket - derítették ki amerikai kutatók. Ez az újraindítás a régi, hibás vagy sérült immunsejtek eltávolításával jár együtt, a többi immunsejt pedig regenerálódik, esetleg újak is termelődhetnek. Ez pedig megvédhet például az öregedéstől (természetesen csak egy bizonyos mértékig), vagy éppen a kemoterápia kellemetlen mellékhatásaitól.

Nem szabad azonban úgy tekinteni az időszakos böjtölésre, mint egy tökéletes, hibátlan és mindenki számára megfelelő megoldásra. Több kellemetlen, sőt veszélyes mellékhatása is lehet ugyanis, például a kiszáradás (mert az ételeinkből semmi folyadék nem jut a szervezetünkbe, inni pedig sokan még a böjt ideje alatt is elfelejtenek), a fejfájások, az állandó gyomorégés, a kellemetlen lehelet. Ha valaki úgy kezd el böjtölni, hogy korábban rendszeresen evett és gyakran nassolt is, a szokások megváltozása stresszel, idegeskedéssel, szorongással, alvászavarokkal is együtt járhat.

Egyes szakemberek szerint az időszakos böjtölés csak ideiglenes megoldást nyújt az elhízás ellen , de nem segít egészségesebb szokásokat elsajátítani, tehát valódi életmódváltás nem történik. A dőzsölés-koplalás váltogatása akár étkezési zavarokhoz is vezethet.

Ha valaki mégis szeretné kipróbálni, érdemes előtte egyeztetni az orvosával. Egyáltalán nem ajánlott az időszakos böjtölés a 18 éven aluliaknak, a várandós és szoptatós kismamáknak, a túl soványaknak, az I-es típusú diabéteszben szenvedőknek, illetve azoknak, akik műtét után lábadoznak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra