Koronavírus: mégsem segít a D-vitamin

A D-vitamin még sincs befolyással a COVID-19 súlyosságára - állítja egy friss tanulmány.

A D-vitamin COVID-19-re gyakorolt hatásait a járvány kitörése óta vizsgálják a szakemberek. Habár korábbi vizsgálatok arra engedtek következtetni, hogy a vitamin pótlása csökkentheti a fertőzés veszélyét és enyhítheti a COVID-19 tüneteit, a Guardian oldalán is közölt, friss tanulmány szerint mégsem befolyásolja számottevően a betegség súlyosságát.

A D-vitamin-hiány tünetei A D-vitamint a zsírban oldódó vitaminok közé sorolják, de valójában nem is vitamin, hanem egyfajta hormonszerű előanyag, amelyet az emberi szervezet a napfény hatására állít elő. Ezért a napfényhiányos téli hónapok végére könnyen kialakulhat a hiányállapot, különösen azoknál, akik beltéri munkát végeznek. A Harvard Egyetem kutatása szerint a világon összesen 1 milliárd embert érint a D-vitamin-hiány, amelynek számos káros hatása van. Kattintson a részletekért!

Nem befolyásolja a vitamin szintje a COVID-19 tüneteit

A koronavírus okozta COVID-19 és a D-vitamin kapcsolatát két nagy tanulmányban is vizsgálták a kutatók. Az egyik kutatócsoport egy közel százezer résztvevőt tartalmazó egészségügyi adatbázist elemezett. Olyan genetikai markerekkel rendelkező emberek nyilvántartásaira fókuszáltak, amelyek hajlamosíthatnak a D-vitamin hiányára. Arra voltak kíváncsiak, hogy ezeknél a betegeknél súlyosabb tünetek jelentkeztek-e a koronavírus-fertőzést követően.

Habár a COVID-19 tüneteit nem befolyásolja, a vitamin pótlása fontos lehet. Fotó: Getty Images
Habár a COVID-19 tüneteit nem befolyásolja, a vitamin pótlása fontos lehet. Fotó: Getty Images

Egy másik tanulmány pedig a D-vitamin-hiány gyakoriságát hasonlította össze 24 európai országban a COVID-19 -ben szenvedő betegek gyógyulási és halálozási adataival. Mindkét tanulmány arra az eredményre jutott, hogy nem látszik kapcsolat a vitamin szintje, illetve a COVID-19 tüneteinek súlyossága között.

Ez persze nem jelenti azt, hogy a vitamin pótlására ne lenne szükség. A D-vitamin számos módon támogatja a szervezetünket: növeli a kalcium és a foszfát felszívódását, csontokba épülését, hozzájárul a fogak egészséges fejlődéséhez, illetve szabályozza a sejtek növekedését és differenciálódását. Kora tavasszal a magyar lakosság jelentős részénél D-vitamin-hiány alakul ki.

Miben más a harmadik hullám, mint az előzőek? Cikkünkből kiderül, kattintson!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra