Mennyire jó ötlet éhesen lefeküdni?

Ha valaki éhesen fekszik le, az lehet saját döntés, például azért, mert fogyókúrázik, de sajnos lehet annak az eredménye is, hogy esetleg egyszerűen nincs mit ennie. Általánosságban elmondható, hogy az, ha lefekvés előtt néhány órával már nem eszünk, a közvélekedés szerint egészséges, amennyiben napközben bevisszük a megfelelő mennyiségű kalóriát. De vajon tényleg így is van?

5 dolog, ami árt evés után - részletek itt .

Normál esetben az egészséges étkezés napi háromszori evést jelent, szükség szerint kis adag tízóraival és/vagy uzsonnával a főétkezések között - írja a healthline.com a témával foglalkozó cikkében. Ha valaki korán vacsorázik, akkor előfordulhat, hogy a lefekvés idejére kicsit már megéhezik. Van, aki olyan étrendet vagy diétát követ, amelyben meg van határozva az az időtartam, amikor ételt vehet magához (például az úgynevezett intermittent fasting, vagyis a szakaszos böjt ). És van, aki azért éhes lefekvés előtt, mert alapvetően nem alszik eleget: a túlzott fáradtság ugyanis megnövelheti az éhséget kiváltó, ghrelin nevű peptidhormon termelődését, hasonlóan a szintén éhségérzetet kiváltó leptinhez. Ha mindennap eleget alszunk, lefekvés előtt kisebb eséllyel leszünk éhesek.

Sajnos, ha valaki éhesen fekszik le, az az általános alultápláltság miatt is lehet. Sőt, annak okán is, hogy nincsen hozzáférése elegendő élelmiszerhez - ez hosszú távon alultápláltságot , illetve tápanyag- és vitaminhiányt okozhat, aminek számos egészségügyi kockázata van.

Éhesen feküdjünk le, vagy inkább együnk alvás előtt?
Éhesen feküdjünk le, vagy inkább együnkalváselőtt? Fotó: Getty Images

Előfordul, hogy jobb, ha éhesen alszunk el

Mindezzel együtt, ha valaki elfogyasztja az életkora és a testsúlya, illetve aktivitási szintje szerint megfelelő kalóriamennyiséget napközben, annak az esetében elmondható, hogy egészségesebb, ha kicsit éhesen fekszik le, mint az, ha az alvásidejéhez közel teleeszi magát. Utóbbi ugyanis nemcsak hízást eredményezhet, de emésztési problémákhoz, illetve alvászavarokhoz is vezethet.

Lefekvés előtti falatozás - mire figyeljünk?

Ha mégis nagyon éhesek vagyunk, és mindenképpen enni szeretnénk valamit, akkor válasszunk olyan ételt, ami könnyű - de abból se együnk belőle túl sokat -, a nehéz, fűszeres ételeket pedig kerüljük. Érdemes valami olyat enni, amiben triptofán van, mert az ilyen ételek segítenek beindítani a szerotonintermelést, ez pedig hozzájárulhat ahhoz, hogy jobban aludjunk. Triptofánt tartalmaz például a pulyka- és csirkehús, a hal, a diófélék és a tojás is. Fogyaszthatunk egy kevés teljes kiőrlésű gabonából készült élelmiszert is. Amiket viszont kerüljünk, azok az olajban sült, zsíros és cukros ételek. Emellett ne igyunk túl sokat ilyenkor, mert éjjel egész biztosan vizelési ingerre fogunk ébredni, ami megzavarhatja pihenésünket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra