Alultápláltságot és akár az afrikai éhezőknél tapasztalható tüneteket is okozhatnak a gyorséttermi ételek - figyelmeztetnek brit szakértők, akik szerint csak a szigetországban az elmúlt években 44 százalékkal nőtt az érintettek száma, amely mára eléri a 3,6 milliót.
Szó szerint akár éhen is lehet halni a gyorséttermi ételektől - állítják brit kutatók, akik arra figyelmeztetnek, hogy az elmúlt öt évben 44 százalékkal nőtt az alultáplált emberek száma a szigetországban és mára eléri a 3,6 milliót, ami a teljes lakosság 6 százaléka.
A szakemberek szerint a gyakran már az afrikai éhezők fizikai állapotát tükröző helyzet okai között ugyanúgy szerepel a gyorséttermi ételek, az értéktelen rágcsálnivalók és a növekvő alkoholfogyasztás következtében az emberek szervezetéből alapvető vitaminok és ásványi anyagok hiányoznak.
Míg az alultápláltság akár halálos is lehet, az enyhébb esetekben rengeteg, a mindennapi életet hátrányosan befolyásoló tünetet is okozhat, kezdve a hajhullástól az izomgyengeségen és az állandó éhségérzeten át a letargiáig,
Kevés vitamint viszünk be a szervezetünkbe
Nagy-Britanniában most a tudósok és a népszerű sztárszakácsok közösen próbálják meg felhívni az emberek figyelmét arra, hogy a közhiedelemmel ellentétben a gyorséttermi ételek magas zsír- és cukortartalmuk miatt nem csak elhízáshoz vezethetnek, hanem súlyos problémákat okozhatnak alacsony vitamin- és ásványi anyag tartalmuk miatt.
"A modern táplálkozás nem nyújt elég vitamint a szervezetnek. Az alultápláltság nyomán kiszolgáltatottabbak leszünk a betegségek felé, kevésbé leszünk képesek felvenni velük a harcot" - jelentette ki például Dr. Mike Stroud, a Southampton-i Egyetem szakértője.
Az Aberdeen-i Egyetem gasztroenterológusa ezzel párhuzamosan arra hívta fel a figyelmet, hogy a kialakuló betegségek nem életkorfüggők: "Még ha fiatal is valaki és semmi jelét sem tapasztalja, akkor is előfordulhat, hogy alultáplált. Az emberek 75 százalékánál ugyanis a problémát nem veszik időben észre".
Sztárszakácsok az alultápláltság ellen
Az egyik legnevesebb brit mesterszakács, Gordon Ramsey a szülők felelősségét hangsúlyozta a gyerekek helyes táplálkozásában. "A gyerekek a szemükkel esznek. Lusták. Ha nem beszélnek nekik arról, hogy mit is esznek, akkor higgyenek nekem, amint hazaérnek annyi szemetet fognak magukba tömni, amennyit csak bírnak. Akár függőkké is válhatnak a gyorséttermi kajáktól" - figyelmeztetett Gordon Ramsey.
Egy másik, Magyarországon is népszerű szakács, Jamie Oliver is a szülők felelősségét emelte ki: "Azt hiszem, a szülőknek fogalmuk sincs arról, hogy mennyi szemetet esznek és isznak meg a gyerekeik. Az egyre ijesztőbb méreteket öltő elhízás mellett egyre több az olyan gyerek, akik egyszerűen nem jutnak elegendő létfontosságú tápanyaghoz, mint amilyen a vas, a kalcium és a vitaminok".
"Ennek nagyon komoly hatása van az agy működésére, a viselkedésre, a koncentrációra és így az iskolai előmenetelre" - tette hozzá Jamie Oliver.
Gond a kórházakban és az idősek körében is
A veszély azonban nem csak a fiatalokat érinti. Egyes becslések szerint ugyanis a brit kórházakban és idősek otthonában lévők 40 százaléka alultáplált, mivel a személyzet nem törődik azzal, hogy a gyenge és idős páciensek elfogyasszák a gyakran nem túlságosan hívogató ételeket.
Az egyik brit jótékonysági szervezet most kampányt indított azért, hogy a kórházakban és az idősek otthonaiban kötelező legyen a páciensek megvizsgálása, hogy így időben kiderüljön az esetleges alultápláltság.