Szakértők szerint ilyenkor kellene ennünk

Nem mindig tudjuk előre betervezni az étkezéseinket, de érdemes ezen a téren tudatosnak lenni, mert kutatások szerint az étkezések ideje, illetve az, hogy egyes étkezések között mennyi idő telik el, hatással lehet az egészségünkre.

Azt, hogy ki mikor étkezik, a legtöbb ember számára olyan faktorok befolyásolják, mint hogy mikor kel és mikor fekszik, milyen az időbeosztása az iskolában vagy a munkahelyén, esetleg az, hogy milyen gyógyszereket szed, vagy a családtagjai és barátai mikor érnek rá vele együtt enni - és persze az is, hogy mikor éhezik meg. A Healthline cikke szerint azonban nem árt egy kis tudatosságot vinni az életünk ezen részébe.

Az étkezések ideje, illetve az emésztés hatással lehet olyan testi folyamatokra, mint a cirkadián ritmus. Kutatások összefüggést találtak a cirkadián ritmus , az étkezések ideje, a testsúly és az inzulinrezinsztencia (IR) között - ez utóbbi előfutára az elhízásnak, illetve a cukorbetegség kialakulásának. Ha az étkezéseink ideje rendszertelen, az megzavarhatja a cirkadián ritmust, ezáltal megnövelheti az anyagcsere-betegségek kialakulásának esélyét. Bár nincs olyan étkezési rend, amely mindenki számára megfelelő, és mindenkinek érdemes a saját maga számára optimálisat kikísérleteznie, néhány ajánlás mégis létezik az időzítéssel kapcsolatban.

étkezés, táplálkozás, reggeli, ebéd, vacsora
Nem mindig tudjuk előre betervezni az étkezéseinket, de azért nem árt egy kis tudatosság.Fotó: Getty Images

A nap első étkezése a legfontosabb is egyben

Arról például egyetértés van a szakértők körében, hogy a reggeli , ami a nap első étkezése, a nap legfontosabb étkezése is egyben. Egyes kutatások eredményei azt mutatják, hogy aki kihagyja a reggelit, az ebédre magasabb kalóriatartalmú ételeket eszik, és általában kevésbé tápláló ételeket fogyaszt a nap folyamán. A kalóriadúsabb reggeli (és a kalóriaszegényebb ebéd és vacsora) viszont segíthet a súlycsökkentésben. Ugyanakkor olyan kutatás is létezik, amely arra az eredményre jutott, hogy ha korlátozzuk azoknak az óráknak a számát, amikor ételt veszünk magunkhoz (12 órányi időtartamra vagy kevesebbre), az segíthet a fogyásban és általánosságban egészségesebb anyagcserét eredményez. Az ilyen jellegű étkezésre alapoz az "intermittent fasting", vagyis az időszakos böjt nevű diéta.

A bőséges reggeli áldásos hatása Ha nem vacsorára, hanem reggelire eszünk többet , akkor kétszer annyi kalóriát égethetünk el, valamint megelőzhetjük az elhízás és a magas vércukorszint kialakulását is - derült ki egy tavalyi tanulmányból.

Korai ebéddel a bélflóra egészségéért

Az ebéddel kapcsolatban is léteznek olyan tanulmányok, amelyek azt sugallják, hogy a korai ebéd segíthet a súlycsökkentésben, de fontos megjegyezni, hogy ebben genetikai faktorok is szerepet játszanak. Olyan kutatási eredmények is vannak, amelyek szerint a korai ebéd segíthet abban, hogy a bélflóránk egészségesebb legyen. Emellett általánosságban az, ha reggelire és ebédre időzítjük a nagyobb mennyiségű kalóriabevitelt, segíthet a fogyásban , illetve anyacserénk egészségének megőrzésében.

El kellene felejteni a késői vacsorát

A nap utolsó étkezését tekintve a korai vacsora, illetve közvetlenül lefekvés előtt a nehéz, kalóriadús ételek fogyasztásának kerülése járulhat hozzá leginkább az egészségünk megőrzéséhez. A rendszeresen későn elfogyasztott vacsora kutatások szerint hozzájárulhat a magasabb vérzsírszinthez, ami megnöveli egyes krónikus betegségek rizikóját. Ezek a kutatások általában arra az eredményre jutottak, hogy ennek a melatonin nevű, az alvás-ébrenlét körforgásának szabályozásában fontos szerepet játszó hormonhoz van köze.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra