A környezettudatos, "zöld" diéta nemcsak fenntarthatóbb, de az élethosszunkat is növelheti: egy frissen publikált tanulmány eredményei szerint azok, akik környezetbarátabb étrendet követtek, 25 százalékkal kisebb valószínűséggel haltak meg a több mint 30 éves követési időszak alatt, mint a kevésbé fenntartható étrendet folytatók - írja a Medical Xpress.
Az egészséget is védi a zöld étrend
A kutatók olyan korábbi tanulmányok eredményeit összesítették, amelyek mind az egészség, mind a környezet szempontjából előnyösnek bizonyultak. Ide sorolták a többi között a teljes kiőrlésű gabonákat, gyümölcsöket, a keményítőt nem tartalmazó zöldségeket, a dióféléket és telítetlen olajokat. Listázták emellett az olyan élelmiszereket is, amelyek károsak lehetnek a környezetre és az emberi egészségre, mint például a tojás, a vörös és a feldolgozott húsok. Az összesített eredmények szerint a környezetbarát élelmiszerek fogyasztása csökkentheti a daganatos megbetegedések, a szívbetegségek, a légúti betegségek és a neurodegeneratív betegségek miatti korai halálozás kockázatát.
Eredményeiket az Amerikai Táplálkozási Társaság éves találkozóján, a NUTRITION 2023-on ismertették elsőként, amelyet július 22-25. között tartottak Bostonban. Előadásukban kifejtették: a növényi alapú étrend mérhetően csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátásának mértékét, kevesebb termőföld és ivóvíz szükséges az előállításához. Ugyanezen élelmiszerek csökkentik a krónikus betegségek, például a szívbetegségek, a vastagbélrák, a cukorbetegség és a stroke kockázatát is. A leginkább fenntartható módon táplálkozó emberek legfelső ötödénél 25 százalékkal kevesebb volt az olyan betegségek előfordulása, amelyek a vizsgált időszakban (1986 és 2018 között) végzetesnek bizonyultak. A légúti betegségek miatti halálozás csaknem feleakkora volt ebben a csoportban, mint a legkevésbé környezettudatosan étkezők alsó ötödében.