Együnk zöldségeket a fogkő ellen!

A fogkő kialakulása nem csak esztétikai és higiéniai probléma! A szájüreg és a fogazat ápolása az emésztőrendszer alsóbb szakaszainak egészségére is kihat. Az ápolatlan fogak nemcsak egészségünkre, de szociális életünkre is hatással lehetnek.

Mint testünk többi részének, fogainknak, csontozatunknak, és szájüregünk nyálkahártyájának is szakszerűen összeállított és kiegyensúlyozott étrendre van szüksége. A megfelelő szájhigiénia is alapvetően fontos, hiszen a fogkő többek között a megkeményedett ételmaradékokból alakul ki. A rendszeres fogmosásra, öblögetésre, fogselyem és szájzuhany használatára már kisgyermekeinket rá kell szoktatnunk, hogy mindez természetes módon, a napi rutin részévé váljon számukra. Az elhanyagolt fogkő komoly gyulladáshoz, a fogíny sorvadásához, akár szövetelváltozáshoz, végső esetben a fogak elvesztéséhez is vezethet. Komolyan veendő tehát!

A táplálkozás szerepe

Az alapos tisztítás mellett nem árt tudni, hogy milyen egyéb tényezők befolyásolják fogaink állapotát. Nagyon fontos a falat megfelelő számú rágása, a vitaminokban, ásványi anyagokban, rostokban gazdag, enyhén lúgos hatású étrend fogyasztása. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy fogyasszunk sok magas víztartalmú, nyers, rostdús zöldséget, szorítsuk vissza a cukortartalmú és savas italok, a finomított szénhidrátok, fehérlisztből készült termékek, valamint a gyorsételek fogyasztását. Ugyan a fogromlás elsődleges táplálkozási oka a cukor, a keményítőtartalmú ételek is szerepet játszanak benne: összekeverednek az amilázzal (a nyálban található enzim), és ha nem tisztítjuk le záros határidőn belül, savas kémhatású réteg keletkezik, ami kikezdi a fogzománcot.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Energiaitalok

Sokak számára talán meglepő, hogy az energia- és sportitalok , még az egyéb szénsavas üdítőknél is károsabbak a fogakra nézve. A nagy melegben vagy sportolás után elfogyasztott, a szervezet elektrolitszintjét helyreállító italokat sokan egészségesnek gondolják, ám savasságuk miatt kikezdik a fogzománcot, és ez szerteágazó problémákhoz vezethet. Ha ilyesmit fogyasztunk, mindenképpen mossunk fogat utána!

Nassolás

Kíváncsi további cikkekre is, amelyek a fogak egészségéről és a fogápolásról szólnak? Kattintson ide! Az étkezések közötti állandó nassolás is nagyon káros a szájhigiéniára nézve. Ha két főétkezés között megéhezünk, próbáljunk angolzellert, retket, sárgarépát, zöldpaprikát, uborkát rágcsálni. A tömör állagú, magas rost- és C-vitamin-tartalmú nyers zöldségek jó hatással vannak a fogínyre is. A savanyított tejtermékek és érlelt sajtok is segíthetnek a szájüreg flórájának kiegyensúlyozásában, illetve a kalciumszint fenntartásában. A gyümölcsök cukor- és savtartalma miatt mértékkel fogyasszuk őket, ez különösen igaz a ragadós állagú aszalt gyümölcsökre, amelyek könnyen a fogak közé szorulnak, illetve a gyümölcslevekre. Ez nem jelent teljes kizárást, de tudatában kell lenni a fogyasztásuk utáni szájöblítés és fogmosás fontosságának.

A baktériumoknak védőhatása is van!

A szájüreg biofilm flórájának egyensúlya fontos kérdés. A baktériumok egy része védi a fogakat és a szájüreg egészségét, valamint hozzájárul az egészséges emésztéshez. Ezért nem szabad túl agresszív “plakkölő” szerekkel bombázni a szájüreget, hanem szelíd módszerekkel törekedni a megfelelő egyensúly fenntartására. Ilyen pl. a helyes táplálkozás és a xilittel édesített rágógumi használata.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra