Milyen gyakran kellene fogselymezni?

A legtöbben nem használnak fogselymet, pedig a The Healthy által megkérdezett fogorvosok szerint számtalan előnye van. A szakemberek a pozitív hatások részletezése mellett arról is beszéltek, milyen gyakran kellene fogselymezni, és kik azok, akiknek különösen fontos a kis eszköz alkalmazása.

Fogaink egészségének megőrzéséhez elengedhetetlen a napi legalább kétszeri fogmosás. Azzal azonban kevesebben vannak tisztában, hogy a rendszeres fogselymezés is fontos lenne a cél érdekében.

A fogselyem szerepe

Mint arra dr. Matthew Messina fogorvos, az Amerikai Fogászati Egyesület (ADA) szóvivője rámutatott: még akkor sem tudunk minden ételmaradékot eltávolítani a fogaink közül, ha nagyon alaposan mosunk fogat. "Vannak olyan helyek a fogak között - az érintkezési pont alatt, ahol a fogak összeérnek, és az ínyvonal alatt -, ahová fogkefével egyszerűen nem lehet eljutni. Ezért más módszert kell találnunk ahhoz - például a fogselymezést -, hogy megszabaduljunk az ételmaradékoktól" - mondja a szakember, hozzátéve: az ételmaradékok tökéletes táptalajt biztosítanak a szájüregben található baktériumoknak, amelyek így elkezdenek szaporodni, és egyebek mellett rossz leheletet, duzzanatot, fertőzést, íngyulladást, fogszuvasodást okozhatnak.

A fogselymezés segít megőrizni a fogaink egészségét.
A fogselymezés segít megőrizni a fogaink egészségét. Fotó: Getty Images

Milyen rendszerességgel fogselymezzünk?

Dr. Messina szerint naponta egyszer elegendő, mégpedig azért, mert a szájban lévő baktériumtelepeknek 24 órára van szükségük az "összeverődéshez". Dr. Mark Burhenne fogorvos ennél kicsit szigorúbb, ő azt javasolja, minden fogmosás előtt használjunk fogselymet, hogy a fogkrémben lévő összetevők ki tudják fejteni a hatásukat. "A fogselyem megbontja a fogakon kialakuló dentális plakkot, és lehetővé teszi, hogy a fogkrém összetevői eljussanak a megfelelő területekre, és amennyire csak lehet, megtisztítsák a fogakat" - húzza alá dr. Burhenne.

Nekik gyakrabban kellene

Természetesen vannak, akiknek a fentebb említettnél gyakrabban is használniuk kellene a fogselymet. Ide tartoznak például azok, akiknek nagyobb fogközeik vannak, amikbe sokkal könnyebben bele tud ragadni az ételmaradék. Nekik dr. Burhenne ajánlása szerint minden étkezés után célszerű fogselymezniük. Akkor is érdemes sűrűbben fogselymezni, ha valamilyen szájüregi betegségben szenvedünk, például fogínygyulladásunk van, illetve ha hajlamosak vagyunk a szájlégzésre.

Fogápolási szokások, amelyek ártanak – olvass tovább!

Jobb ritkán, mint soha

Amennyiben eddig nem használtunk fogselymet, és úgy érezzük, valamilyen oknál fogva (egyelőre) nem tudjuk megoldani azt, hogy naponta legalább egyszer megtegyük, akkor se essünk kétségbe. Dr. Messina azt vallja, hogy a semminél még az is jobb, ha csak néha csináljuk. Kezdetben fogselymezzünk hetente 1-2 alkalommal, és lehet, hogy ha látjuk a jótékony hatását, a gyakoribb használathoz is kedvet kapunk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra