Furcsa időbeosztás segíthet a fogyásban

Hozzájárulhat a sikeres fogyókúrához, ha a megszokottól eltérő napirend szerint étkezünk - állítja egy friss kutatás.

Egy kísérlet során azt vizsgálták, hogy az étkezések időzítése milyen hatással van az anyagcserére. A tanulmány szerzői azt írják, hogy ha valaki a cirkadián ritmusával szinkronban, tehát a nap korai szakaszaiban étkezik, az könnyebben veszít súlyt, és az anyagcseréje is egészségesebb lesz. Ugyanakkor hozzáteszik, hogy nem tudják pontosan, milyen mechanizmusok vezérlik ezt a súlycsökkentő hatást.

fogyás, fogyókúra, éhségérzet, étkezési szokások, zsírégetés
Szokatlan étkezési szokásokkal csökkenhet az étvágy és a testsúly is. Fotó: 123rf

Délutáni vacsora

A kutatás résztvevői 25 és 45 év közötti, enyhén túlsúlyos emberek voltak, akik jó általános egészségügyi állapottal rendelkeztek. Az alanyok naponta háromszor étkeztek: mindenki ugyanazokat az ételeket ette, de más időpontokban. Az egyik csoport tagjai reggel nyolckor reggeliztek, napjuk utolsó étkezése pedig délután kettőkor volt. Ezután tizennyolc órán át nem vettek magukhoz ételt, egészen a következő reggelig. A kontrollcsoportba tartozók szintén reggel nyolckor reggeliztek, de a napjuk utolsó étkezését este nyolckor fogyasztották el, így ők tizenkét órán át nem ettek semmit másnap reggelig.

Népszerű, ám hatástalan fogyókúrák - részletek itt!

A negyedik napon megmérték a résztvevők anyagcseréjét - vizsgálták az elégetett kalória, zsír, szénhidrát és fehérje mennyiségét is. Emellett az étvágyuk különböző aspektusairól is be kellett számolniuk - hogy mennyire éhesek , mennyire kívánják az ételt, mennyit tudnak enni és mennyire jóllakottak. Továbbá reggel és este vér- és vizeletmintát is vettek az alanyoktól, hogy pontosan megmérhessék az éhségért felelős hormonjaik szintjét.

Az eredmények azt mutatták, hogy a kalóriaégetés szempontjából nem volt nagy különbség a két csoport között. Ugyanakkor a kisebb időintervallumon belül étkezőknél alacsonyabb volt az éhségért felelős ghrelin nevű hormon szintje. Tehát a délután kettőkor "vacsorázó" alanyok étvágya lecsökkent.

Ez lenne a titok?

Emellett az is kiderült, hogy egy 24 órás periódus alatt több kalóriát égettek el azok, akik délután kettőkor fogyasztották el az utolsó adag ételt. A kutatók szerint ennek az lehet az oka, hogy ha kora délután étkezünk utoljára, akkor a test a szénhidrátok helyett zsírt kezd el égetni az energiatermelés érdekében. A szakemberek hozzátették, hogy a kutatások egyelőre még igencsak kezdeti szakaszban vannak, és hosszabb ideig tartó, illetve több résztvevő bevonásával készülő vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy megerősítsék az eredményeiket. Az mindenesetre biztató, hogy a korábban állatok bevonásával készült vizsgálatok hasonló eredményeket mutatnak, így jó esély van rá, hogy az étkezések korábbra időzítésével hatékonyan támogatható a fogyókúra , illetve csökkenthető az étvágy.

Forrás: medicalnewstoday.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra