Friss kutatások szerint az éhséghormonok tehetnek arról, ha valaki egy sikeres diéta után hamar visszaszedi a leadott kilókat. A New England Journal of Medicine című szaklapban megjelent tanulmányban ausztrál tudósok megállapították, hogy egy tízhetes alacsony kalóriájú diétát követően a túlsúlyos és elhízott résztvevők hormonszintjében változás állt be. Míg bizonyos hormonok szintje megemelkedett, addig másoké lecsökkent, de szinte valamennyi változás arra ösztönözte a szervezetet, hogy minél előbb nyerje vissza a leadott súlymennyiséget.
A tanulmányt készítő dr. Joseph Proietto, a Melbourne Egyetem professzora, beszámolt róla, hogy az ellenőrzött kilenc hormon egyikének a szintje sem állt vissza az eredeti állapotba a súlycsökkenés kezdetétől számított egy éven belül. A ghrelin nevű étvágyfokozó hormon szintje például a súlyvesztés után növekedésnek indult, és a tanulmány során végig növekedést mutatott, míg a leptin nevű hormon szintje, amely épp ellenkezőleg, elveszi az étvágyat, egész idő alatt csökkent.
Dr. David Heber, a Los Angeles-i Kalifornia Egyetem Táplálkozási Központjának igazgatója hozzátette, hogy már korábbi kutatások is azt igazolták, hogy egy nagyobb fogyás után az ember hormonjai a visszahízás irányába húznák a szervezetet. A szerzők szerint a vizsgálatokból az is következik, hogy az éhségcsökkentő gyógyszerek hosszú távon hasznosak lehetnek, de fontos, hogy az elhízás mögötti okokra is fény derüljön, ugyanis a túlsúlyos emberek nagyjából a fele valójában ételfüggőségben szenved.