Szokásaink, amelyek szabotálják a fogyást

Reggelente rendszeresen ellenőrzi a súlyát, és még barátaival sem jár el, nehogy hizlaló ételeket kelljen ennie? Van egy rossz hírünk: egészségesnek hitt szokásaival inkább csak árt magának.

Ma már tudjuk, hogy a fogyáshoz vagy éppen súlyunk megtartásához nem önsanyargató diétákon és koplaláson át vezet az út, sokkal inkább a kiegyensúlyozott, egészséges életmódnak van benne kulcsszerepe. Ám vannak esetek, amikor nem teljesen egyértelmű, hogy pontosan mi is tartozik bele az egészséges életmódba, és mi az, amivel inkább csak ártunk magunknak és a fogyókúránknak. Lyndi Cohen ausztrál dietetikus és táplálkozási szakember blogjában ilyen csalóka, egészségesnek hitt szokásokat gyűjtött össze.

Folyamatos mérlegre állás

Sok fogyókúrázó esik abba a hibába, hogy szinte napi rendszerességgel méricskéli magát, fogyókúráját pedig csak akkor tekinti sikeresnek, ha a mérleg nyelve a kívánt számokat mutatja. Cohen azonban arra figyelmeztet, hogy hosszú távon sokkal nehezebb lesz megtartani egészséges súlyunkat, ha folyamatosan méricskéljük magunkat.

"Biztosan ti is tapasztaltátok már, mennyire demotiváló tud lenni, ha a mérleg nyelve nem azt a számot mutatja, amelyet vártatok. Éppen ezért nem szabad a sikert kizárólag csak súlyban mérni: a legjobb az lenne, ha az emberek teljesen hanyagolnák a mérlegelést, vagy legalább minimalizálnák heti vagy még inkább havi egy alkalomra" - írta Cohen, aki szerint nem mérni, sokkal inkább érezni kellene az egészséges életmód okozta különbséget.

Telefon ellenőrzése ébredés után

Sokan vagyunk, akiknek ébredés után első dolga, hogy lecsekkolja okostelefonján az értesítéseket - a szakértő szerint azonban ezen is változtatni kellene. "Ne aludjuk a telefonunkkal, szerezzünk be inkább egy ébresztőórát, és arra keljünk reggelente. Számomra a telefon száműzése volt az egyik legjobb döntés annak érdekében, hogy csökkenjen a szorongásom. Mára teljesen kiiktattam a telefonomat a reggeleimből. Ébredés után megiszom a kávémat, elmegyek futni, a kedvenc helyemen iszok egy pohár zöldturmixot, majd hazasétálok, és csak ébredés után nagyjából egy órával ülök le az asztalomhoz, és ellenőrzöm a telefonom" - tanácsolja.

érezni kellene az egészsége életmód okozta különbséget
Érezni kellene az egészséges életmód okozta különbséget.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Cohen azt is hozzátette, hogy ugyanennek a szabálynak kellene érvényesülnie lefekvéskor is. "Egy órával lefekvés előtt már ne lógjunk a közösségi médián, és ne a hálóban töltsük éjszaka a telefont. Érezni fogjuk a változást" - véli.

Néha lehet "csalni" az étrendben

Bár a tartós fogyásnak, valamint súlyunk megtartásának alapvető része az egészséges táplálkozás, nem szabad, hogy diétánk a rögeszménkké váljon, és folyamatosan a tökéletességre törekedjünk. "Stresszeltél már valaha amiatt, mert ismerőseid ebédelni hívtak, és te előre féltél, hogy majd egészségtelen, az étrendedbe nem illő dolgokat kell neked is enned? Esetleg gyötört már valaha bűntudat az evés miatt? Ha a válaszod igen, akkor kapcsolatod az étellel és az evéssel nem egészséges" - mondja Cohen. "Sosem szabad bűntudatot érezni étkezés után, nem szabad, hogy az egészséges étkezés megszállottjává váljunk." A szakértő úgy véli, hogy a tökéletesség helyett egészséges egyensúlyra kellene törekednünk.

Amikor az egészséges táplálkozás: betegség Az orthorexiában szenvedők az egészséges étkezés megszállottjai: a jelenséget itthon bio- vagy beteges egészségmániaként is emlegetik. Mit kell tudni az orthorexia nervosáról? Kattintson korábbi cikkünkre!

Makronutriensszámolgatás

A kalóriaszámolgatás már a múlté, a legújabb divat az úgynevezett makronutriensek számolása, amikor a diétázók étrendjüket az élelmiszerek szénhidrát -, zsír- és fehérjearányai alapján állítják össze. Cohen szerint azonban a folytonos makronutriensszámolgatás valójában többet árt mint használ. "Ahogy a kalóriaszámlálás, a makronutriensek számolgatása is képes megszállottá tenni az embert, aminek az eredménye megint csak az lesz, hogy evéshez kapcsolódó viszonyunk egészségtelen irányba kezd eltolódni. Saját szememmel is láttam, milyen könnyen csúsznak át emberek az egészséges életmódból a különböző evészavarokba" - mesélte. Cohen szerint a szigorú szabályok helyett arra kellene figyelnünk, hogy mire van valójában szüksége a szervezetünknek.

Kéretlen étkezési tanácsok

Hiába adjuk tanácsainkat segítő szándékkal, ha beszólunk mások súlyára vagy beleszólunk étkezési szokásaiba, akkor gyakorlatilag ítélkezünk embertársaink felett. "Ezek a megjegyzések ahelyett, hogy egészségesebb étkezésre motiválnák a másikat, inkább csak oda vezetnek, hogy az illető még többet fog enni - titokban. Olyankor pedig a mértékletesség nem létezik" - figyelmeztetett. Ahelyett tehát hogy kioktatnánk másokat, Cohen szerint inkább jó, követendő példát kellene mutatnunk.

Forrás: Daily Mail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra