A fagyási sérülésről
A városban elsősorban hajléktalanokat veszélyezteti a megfagyás , de mindenki más is veszélyeztetett, aki a hidegben kirándul, sportol, vagy a lakása nem megfelelően fűtött. Fagyáskor a test a hideg ellen nem kellően védett egyes részei jól körülhatárolt területen ugyanis túlhűlnek, és a szövetek kisebb-nagyobb mértékben károsodnak.
Hogyan?
A fagyás első szakaszára jellemző, hogy a bőr kifehéredik, puha tapintásúvá válik, további hideghatásra pedig felületi fagyás alakulhat ki. Ekkor jégkristályok képződnek a bőrsejtekben, és a bőr alsóbb rétegei is károsodhatnak. Később megfagynak a felszíni vérerek, és romlik a terület vérellátása. A hiányos vérellátás és a fagypont alatti hőmérséklet hatással lehet a felület alatt elhelyezkedő izmokra, inakra, erekre, idegekre, sőt a csontokra is. A megfagyott sejtek rövid idő alatt kiszáradnak, fokozva a szövetkárosodást.
Fagyási sérülés gyanúja esetén lassan melegítse a bőrt hűvös, majd langyos vízben. Ne használjon meleg vizet, sem száraz meleget a terület felmelegítésére, mert ez súlyosbíthatja a sérülést. A fagyási sérülés kezelését minden esetben bízza orvosra vagy más egészségügyi szakemberre.
Figyeljünk egymásra, különösen idősebb hozzátartozóinkra, hiszen a fagyási sérülések megelőzhetőek lennének majdnem minden esetben, ha komolyan vennénk a veszélyt!