Brain Wansink, a Cornell University ételkutató szakembere szerint az emberek 90 százaléka számára az evés nem egy tudatos tevékenység: túlságosan hektikus az életvitelünk, az akaraterő pedig szinte nem létező fogalom lett. Új, Slim by Design: Mindless Eating Solutions for Everyday Life című könyvében azzal is foglalkozik, hogyan tekintsünk a fogyásra egy megtervezett folyamatként. A szerző tanácsaiból válogattunk.
A szerző és kutatótársai sokáig figyelték a svédasztalos étkezési szokásokat. A vékonyabbak végignézték a teljes kínálatot és csak utána választották ki a számukra legszimpatikusabb fogásokat. A súlyosabbak azonnal felkapták a tálcát és elkezdték szedni rá az ételeket a sor elejétől kezdve. A vékonyabbak a szedőasztaloktól távol ültek le, elfordulva azoktól. A teltebbek nem így tettek.
Ha az ételnek ugyanolyan színe van, mint a tányérnak, akkor nagy eséllyel többet szedünk rá. Ha kevesebbet akarunk enni, vagy vegyünk új tányérokat, vagy figyeljünk a színkombinációra: a fehér tányérról evett rizs, tészta és krumpli nem mindig szerencsés. Az is segíthet, ha kisebb tányérokat használunk.
Ne hagyjunk semmit a konyhapulton. Azok, akiknél a reggeli zabpelyhek és hasonló termékek a pulton kaptak helyet, tíz és fél kilóval nyomtak többet.
A kutatók azt is megfigyeltek, ha csomagolt ételt (chipsek, édességek, levesek) vásárolunk - vegyünk bármennyit is belőle - vásárolunk, a fele elfogy az első héten. Megoldás, ha csak egészséges ételeket vásárolunk , vagy a konyhától távol tároljuk ezeket.
Figyeljünk arra, hogy az étlapon hogyan írják körül az ételt. Általában ha feltüntetik, hogy az étel vajas , az 102 kalóriával jelent többet, mintha nem írnák oda; ha ropogós, az 131 kalóriával több - és így tovább.
Ha bevásárlás közben éhesek vagyunk, rágózzunk , ajánlják a kutatók. Akik így tesznek, 7 százalékkal kevesebb készételt vesznek, mint azok, akik nem.