A kettős jobban szól
Az orrdugulás ellen helyi hatású szereket, orrcseppeket illetve orrspray-ket használunk, és azt várjuk, hogy mielőbb felszabadítsák a duzzadt nyálkahátyájú, orrváladékkal telt orrüregeket. Ismerjük meg ezek hatásmechanizmusát!
Az újabb orrcseppek, orrspray-k az orrtünetek két fő okát egyszerre célozzák meg. Az orrjáratok átjárhatatlanságát ugyanis csak részben okozza a fertőzés következtében bővebben termelődő orrváladék felszaporodása. Legalább ennyire fontos az orr irritált nyálkahártyájának a duzzanata, amely leszűkíti, el is zárhatja a levegő útját az orrjáratokban. Így az orrlégzés mihamarabbi visszaállításához olyan hatóanyagokra van szükség, amelyek két irányban is eredményesek: az egyik mérsékli az orrváladék képződését, míg a másik megszünteti az orrdugulást. Az egyik ilyen "nyerő páros" a xylometazolin és az ipatropium hatóanyag kombinációja lehet.
Az orrdugulás ellen
A nátha, orrdugulás, orrmelléküreg-gyulladások ellen használt xylometazolin egy szimpatomimetikus hatású vegyület. Hatására az orr véredényei összehúzódnak. Az orr nyálkahártyájának vérbőségét és duzzanatát csökkenti, és a váladéktermelő mirigyek működését is lassítja, így eredményesen szünteti meg az orrdugulás tüneteit. Alkalmazását a szakemberek hét napra korlátozzák egyhuzamban.
Az orrfolyás csökkentésére
A másik összetevő az antikolinerg hatású ipratropium (ipratropium bromid) nevű hatóanyag, mely krónikus tüdőbetegségek (például a COPD) és az asztma gyógyszereként lehet már ismert, de hatóanyagát eredményesen használják a náthás orrfolyás esetében is. A kolinerg muszkarin receptorok gátlásával hat. Csökkenti az orrváladék képződését, így az orrfolyás csökkentésével járul hozzá a kombinált készítmények hatásmechanizmusához.
otr 180/jan 12