Kopaszodás: miért vesztik el hajukat a férfiak?

Míg a nők pár kihullott hajszál esetén is azonnal felkutatják a legújabb kozmetikumokat, a férfiak egy része a kopaszodást az élet természetes velejárójának tekinti. Tény, hogy a kopaszság főleg őket veszélyezteti, a ritkuló haj azonban mindenkinek gond.

Miért kopaszodnak meg a férfiak?

Szerte a világon milliók problémája a haj ritkulása, esetleg többé-kevésbé teljesen hajhiányos területek kialakulása. Kopaszodásról, azaz orvosi nevén alopéciáról azonban csak akkor beszélünk, ha az eredeti hajmennyiség legalább 60 százaléka kihullik, és nem nő helyette új, friss haj. A hajszálak cserélődése teljesen természetes folyamat, hiszen a hajhagymák meghatározott fázisokban működnek, melynek éppen úgy része az elhalt hajszál kilökődése, mint az újak termelése. A legtöbbször azonban egy idő múlva az új hajszálak képződése megáll, és elindul a haj ritkulása.

Erről is a hormonok tehetnek

Mindent a hajhullásról! Olvasson részletesen a hajhullás tüneteiről, kezeléséről és megelőzéséről!

Egyes feltételezések szerint a férfiak kopaszodása genetikailag meghatározott, tehát szinte elkerülhetetlen folyamat. Annyi biztos, hogy az androgén hormon, melynek hatására kamaszkorban a szakáll erőteljes növekedése megindul, 30-40 éves kor után a fej egyes területein a faggyúmirigyek számának és működésének növekedését váltja ki, és ezzel párhuzamosan leáll a hajhagymák működése. Így viszont hat-hét év alatt (ennyi a hajhagymák és a belőlük fejlődő hajszálak átlagos élettartama) szépen lassan ritkulni kezd a haj, ami végül látható kopaszodáshoz vezet. Talán ez az a hajhullási forma, amelyre a legtöbb, némiképp valóban hatékony szer áll rendelkezésre.

Egyrészt hormontartalmú kezelésekke l meg lehet állítani, sőt akár vissza is lehet fordítani a folyamatot. Mivel azonban a kúra során női nemi hormonokat kell adagolni, a terápia jelentős mellékhatása a potenciaproblémák megjelenése. Ezt természetesen a férfiak többsége érthető módon inkább nem vállalja. Másrészt létezik egy olyan gyógyszer, amellyel négy hónap alatt eredményeket érhetünk el a férfi hajhullás kezelésében, de ez viszont drága és meglehetősen kényelmetlen megoldás.

A nem túl olcsó szerrel mindennap kétszer, reggel és este is kezelni kell a fejbőrt, és ha megszakad a kúra, a hajszálak is újból hullani kezdenek. Az ezzel végzett próbálkozások többsége éppen ezért kitartás hiányában vagy éppen anyagi okokból egyszer csak megszakad, és a nehezen visszaszerzett hajszálaknak ismét búcsút inthetünk.

Miért kopaszodnak a férfiak? hajhullás foltos hajhullás kemoterápia haj fejbőr hajnövekedés
Miért kopaszodnak a férfiak?

A foltos hajhullás

A foltosan ritkuló hajhullás általában köralakban jelenik meg, sokszor, de nem feltétlenül a fejtetőn. Az orvosi nevén alopecia areatanak nevezett probléma olyan változata is ismert, amikor csak a pigmentált hajszálak hullanak ki, az őszek megmaradnak. A foltos hajhullás számtalan okát ismerjük már, többek között előidézheti a kiegyensúlyozatlan lelkiállapot, a szervezetben megbújó gyulladás vagy góc, de egyéb hormonális hatás, mérgezés stb. is lehet a jelenség hátterében.

Akár még genetikai okok is szóba jöhetnek, mivel megfigyelték, hogy egyes családokban halmozottan fordul elő a kopaszodás ezen típusa. Hajhullást okozhatnak bizonyos gyógyszerek is, mint például a tumorellenes terápiában alkalmazott citosztatikumok, más néven a kemoterápia . Sajnos, szinte mindenki számára ismert, hogy a kemoterápia alatt a haj akár szinte egyik napról a másikra, maroknyi csomókban hullik ki. Ennek oka az, hogy a kemoterápia leállítja a sejtek osztódását, a hajunk pedig emiatt nem tudja folytatni a növekedés.

Azt azonban jó tudni, hogy a gyógyszerek okozta kopaszodás esetén a szer elhagyása után a hajnövekedés mindig helyreáll. Ugyanígy foltos hajhullást idézhetnek elő bizonyos mechanikai ingerek, ékszerek, extrém frizurák is. Természetesen a hajnövekedés itt is visszaállítható majdnem minden esetben, feltéve, hogy a hajhagymák nem sérültek.

Hogyan állíthatjuk meg a hajhullást?

Azokban az esetekben, ahol az ok nem ismert, a foltos hajhullás nagyon gyakran magától is elmúlik, de mindig fennáll a kiújulás veszélye. Ha a kopasz folt határán a hajszál könnyen kitéphető, ill. felkiáltójel-formájú, megvastagodott, akkor a kopaszodás valószínűleg még nem állt meg. Az okok sokféleségénél fogva egzakt terápiáról sem igen lehet beszélni.

Minden esetben ajánlatos gócvizsgálatot végezni, mert a szervezetben felfedezett gyulladásos folyamatok kezelésével a hajhullásnak is elejét lehet venni. Többnyire nem nő vissza a haj olyan mechanikai, égési sérülések, bizonyos fertőző vagy más bőrbetegségek esetén, amelyek hegesedve gyógyulnak. Ilyenkor hajunk pótlására más módszert kell találni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra