Ha levegő kerül a mellhártya lemezei közé – vagyis a mellhártyaüregbe –, akkor megszűnik a két mellhártya közötti vákuum, amely a tüdőt tartja. Ilyenkor részlegesen vagy teljesen összeesik a tüdő – ezt az állapotot nevezik légmellnek (pneumothorax). Veszélyes következményei közé tartozik például a légzésfunkció-károsodás, az oxigénellátottság romlása, koszorúserek keringésének nehezítettsége, valamint keringési és légzési elégtelenség is.
A légmell tünetei
A légmell miatt fellépő panaszok az enyhe rosszulléttől a súlyos nehézlégzésen át egészen az életveszélyes állapotokig terjedhetnek. Eleinte késszúrásszerű mellkasi fájdalom figyelmeztethet a problémára, amely a leggyakrabban hirtelen, nyugalmi állapotban lép fel. Ehhez nehézlégzés, esetleg köpet nélküli – tehát száraz – köhögés is társulhat. A fájdalom a vállba vagy akár a hasba is kisugározhat.
Összességében az alábbi tünetek hívhatják fel a figyelmet a légmellre:
- cianózis (a bőr vagy a nyálkahártya kékes-lilás elszíneződése)
- hasba kisugárzó fájdalom
- keringés összeomlása
- légzési elégtelenség
- nehézlégzés
- szívritmuszavar
- száraz köhögés
- szúró mellkasi fájdalom
- vállba kisugárzó fájdalom
Nem mindig könnyű felismerni
Mivel a fájdalom kisugározhat, gyakran a heveny szívkoszorúér-elzáródás vagy valamilyen akut hasi kórkép gyanúja merül fel előbb. Szintén félrevezető, hogy idővel a kezdeti tünetek (a fájdalom és a köhögési inger) teljesen elmúlhatnak, és csupán a terhelésre jelentkező nehézlégzés maradhat meg hosszú távon.
Az időben történő felismerés azonban nagyon fontos, mert idővel szívpanasz – például szívritmuszavar vagy akut szívelégtelenség – is társulhat a légmellhez. Ritkán, de azt is előfordulhat a mellkasban lévő összenövések felszakadása, a mellüregben pedig akár vérömleny (hematorax) is kialakulhat.
Nemcsak szívproblémák, hanem egyes életmódbeli szokások is okozhatnak zavart is a szívritmusban. Átmeneti jelenség esetén azonban nem feltétlenül kell egyből gyógyszerek után nyúlni.