Aki volt bárányhimlős, annál a későbbiekben bármikor kialakulhat övsömör. A bárányhimlő lezajlását követően ugyanis annak kórokozója, a varicella-zoster vírus szunnyadó állapotban fennmaradhat a gerincvelő hátsó szarvában lévő érző idegsejtekben. Ha ezek az idegsejtek szétesnek, illetve az immunrendszer legyengül, a vírus ismét aktiválódhat, ami ideg- és bőrgyulladáshoz vezet. Minderre tünetként eleinte fájdalom, majd két-három nappal később bőrkiütések megjelenése hívhatja fel a figyelmet – jellemzően a hasi-mellkasi felület középvonalában, egy egybefüggő foltban. Először duzzadt, vörös elváltozás jön létre a bőrön, amelyen aztán hamarosan apró hólyagok keletkeznek.
Övsömör gyanújával javasolt mihamarabb felkeresni háziorvosunkat. Egyrészt azért, mert antivirális kezeléssel lehetséges csökkenteni a betegség lefolyásának súlyosságát és időtartamát. Másrészt pedig azért, mert az övsömör szövődményeket is okozhat. Például a kiütések felülfertőződhetnek baktériumokkal, vagy a helyükön fekélyek képződhetnek. Ritkán az arcon, a szem környékén is felléphetnek panaszok, amelyek akár látásvesztéshez is vezethetnek. Emellett nagyon legyengült immunrendszerű betegeknél az övsömör a teljes testfelületre kiterjedhet. Érdemes továbbá megemlíteni, hogy a fájdalom olykor a bőr gyógyulását követően is hosszabb ideig fennállhat – ezt nevezzük posztherpetikus neuralgiának.
Az övsömör tüneti kezelése
A betegségért felelős fertőzés kezelése mellett természetesen a rendkívül kínzó tüneteket is érdemes megpróbálni enyhíteni. Az alábbiakban az Amerikai Bőrgyógyászati Akadémia ajánlásait követve foglaljuk össze az övsömör házi kezelésének legfontosabb lépéseit.
- Ügyelj a helyes sebkezelésre! A bakteriális felülfertőződés kockázatának mérséklése érdekében fontos mindennap megtisztítani a gyulladt, kiütéses bőrfelületet. A hólyagok általában 7-10 nap után kezdenek pörkösödni, és 2-4 héten belül teljesen eltűnnek. Addig is rendszeresen tisztítsd meg a bőrt illatanyagmentes szappannal, kend be vékony rétegben vazelinnel, majd fedd le tiszta, steril, nem tapadós kötéssel. A sebkezelést követően minden alkalommal moss alaposan kezet!
- Enyhítsd a fájdalmat! Az övsömör kiütései nagyon fájdalmasak lehetnek a gyógyulási folyamat során. A diszkomfort enyhítése érdekében alkalmazhatsz hideg vizes borogatást naponta néhány alkalommal. Hasonlóképpen beválhat egy hűvös fürdő is. Ezenkívül vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókat is érdemes szükség esetén bevetni.
- Ne csak a tünetekre koncentrálj! A betegség időtartama alatt fontos önmagaddal is törődni, általános egészségi állapotod ugyanis nagyban meghatározza a gyógyulási időt. Lehetőség szerint pihenj sokat, táplálkozz egészségesen, illetve keress olyan elfoglaltságokat, amelyek révén megszabadulhatsz a hétköznapok stresszétől. Ami pedig az öltözködést illeti, ez idő alatt viselj laza, pamutból vagy vászonból készült ruhadarabokat.
- Ne add tovább a fertőzést! Az övsömörös beteg fertőző: a kiütésekből vírusok szabadulhatnak ki, amelyek aztán másokat is megbetegíthetnek. Éppen ezért igyekezz kerülni a vakarózást, még ha viszketnek is a kiütések, továbbá tarts távolságot a várandós nőktől, egy évnél fiatalabb gyermekektől, illetve bárkitől, aki sosem volt bárányhimlős.
- Konzultálj háziorvosoddal, ha aggasztó tüneteket észlelsz! Így például érdemes mihamarabb segítséget kérni, ha sebfertőzés jelei mutatkoznak a bőrön, mint a duzzanat, gennyesedés, vagy ha egyáltalán nem gyógyulnak a kiütések. Hasonlóképpen nem érdemes halogatni a szakember felkeresését, ha a fájdalom a bőrtünetek elmúltával sem szűnik.