A túlsúllyal küzdőkön is segíthet ez a készítmény

A kutatási eredmények szerint sikerrel használható a túlsúly leküzdésére az a készítmény, amelynek hatóanyaga a jóllakottságot jelző hormon működését imitálja.

Az idősek és a krónikus betegséggel küzdők mellett a túlsúllyal küzdő emberek szervezetére jelentheti a legnagyobb veszélyt a koronavírus . Ezeknél a betegeknél rendszerint a tünetek is súlyosabbak, illetve kórházi kezelést is nagyobb arányban igényelnek. Egyes kutatások szerint a lélegeztetőgépre kerülő betegek majdnem 90 százaléka is erősen túlsúlyos volt - esetükben pedig a gépi lélegeztetés is jóval nehezebb. De nem csak a koronavírus miatt veszélyes a súlytöbblet, hiszen a túlsúlyos embereknél olyan komoly betegségek kialakulásának a veszélye is nőhet, mint például a diabétesz, a magasvérnyomás-betegség, mozgásszervi betegségek, sőt bizonyos daganatok kialakulását is elősegíti ez az állapot.

COVID-19: ezzel számoljon, aki túlsúlyos Az életkor után a túlsúly a második legjelentősebb kockázati tényező a COVID-19 megbetegedésben. Mutatjuk, miért betegszenek meg súlyosabban az elhízottak, mi megy végbe a szervezetükben, mennyi az esélyük a felépülésre, és hogyan mérsékelhetik a kockázatát annak, hogy a koronavírus okozta betegség súlyos vagy végzetes kimenetelű legyen. Kattintson a részletekért!

Magyarországon különösen rossz a helyzet ebből a szempontból, hiszen a felnőtt lakosság közel harmada elhízott, ezzel pedig világviszonylatban is a legrosszabbak között vagyunk. Jelenleg egy olyan készítmény törzskönyvezési vizsgálata zajlik, amely az eddigi kutatási eredmények szerint segíthet az elhízás elleni küzdelemben.

A jóllakottság érzetét kelti a készítmény

Az elhízást ma már egy krónikus betegségként definiálják, amely az érintettek mindennapjait is megnehezíti. Rengeteg ember próbálkozik diétákkal és különféle alternatív módszerekkel, ezek azonban sokaknál nem hoznak tartós eredményt, sőt időnként az úgynevezett jojó-effektus hatására a testsúlyuk a diéta előttinél is magasabb lesz. Az orvosoknak viszonylag szűkös a farmakológiai eszköztáruk a túlsúlyos betegek kezelésére, ígéretes kutatási eredmények születtek azonban az úgynevezett GLP-1-analógokat célzó gyógyszerek használatával.

A falánkság leküzdésében is hatékony lehet a készítmény. Fotó: Getty Images
A falánkság leküzdésében is hatékony lehet a készítmény. Fotó: Getty Images

A GLP-1 a szervezetben előforduló hormon, amely a jóllakottságérzet kommunikációjában tölt be fontos szerepet, vagyis jelez az agynak, hogyha elegendő táplálékot juttatunk be. A hatóanyag ennek a hormonnak a működését imitálja, ami miatt előbb érezhetjük azt, hogy tele vagyunk, így kevesebb kalóriát juttatunk a szervezetünkbe. A New England Journal of Medicine című folyóiratban közzétett tanulmány szerint a hatóanyagot sikerrel alkalmazták túlsúllyal küzdő embereken is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatásba 1961 súlyproblémákkal küzdő, felnőtt embert vontak be, akiknek a testtömeg-indexe (BMI) meghaladta a 30-at, vagy pedig a 27-et és szenvedtek valamilyen elhízással kapcsolatos társbetegségtől. Két csoportra osztották őket, az egyik csapat heti egyszer megkaphatta a vizsgált hatóanyagot, míg a másik csoport placebo készítményt kapott. Minden résztvevőnek táplálkozási és életmódbeli tanácsokat is adtak, heti 150 perc könnyű testmozgást (elsősorban séta) kellett végezniük, illetve egy 500 kalóriával kevesebb táplálékbevitelről szóló diétát is követtek. A vizsgálat 68 hétig tartott, a kutatók ez idő alatt követték a testsúlyuk és egészségi állapotuk változásait.

Azok a résztvevők, akik a GLP-1 hormont imitáló hatóanyagot kapták rendszeresen, 15,3 kilót adtak le, míg a kontrollcsoport, aki a placebót kapta, csupán 2,6 kilóval lett könnyebb. A hatóanyaggal kezelt résztvevők 32 százaléka szabadult meg testsúlyának egyötödétől, míg a másik csoportban ugyanez az arány kevesebb mint 2 százalék volt. A két csoport közötti terápiás különbség 12,7 százalék volt, ennyivel többet sikerült fogyni azoknak, akik a készítményt is bevetették a súlytöbblet ellen. A résztvevők némelyikénél jelentkeztek bizonyos mellékhatások is, általában enyhébb émelygés, hányinger - emiatt 4,5 százalékuk hagyott fel idő előtt a terápiával.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra