Milyen hibákat követnek el a kezdő futók?

A legtöbb gond a türelmetlenségből fakad: ha lépésről lépésre haladunk, és megengedőek vagyunk önmagunkkal, akkor nem csak a sérüléseket előzzük meg, de több örömünket is leljük majd a rendszeres sportolásban.

Türelmetlenség önmagunkkal szemben

Sokszor találkozni azzal az állítással, hogy futni mindenki tud, és ez így is van, azonban aki hosszú kihagyás után, rossz kondícióval vág neki, az eleinte lehet, hogy csak néhány futólépést képes megtenni, és már az első sarkon levegő után kapkod. Ez teljesen természetes: a szervezetet fokozatosan kell hozzászoktatni a terheléshez. Nem érdemes tehát csalódottan hazakullogni, és jó kudarckerülőként elkönyvelni, hogy "én lehetek az egyetlen kivétel, aki alkalmatlan a futásra".

Ha futni kezdünk, a megfelelő táv kiválasztása is fontos, utás futó mozgás testmozgás sport víz
Ha futni kezdünk, a megfelelő táv kiválasztása is fontos

Bőven elég, ha eleinte csak gyalogolunk , majd felváltva sétálunk és kocogunk egy kicsit, később pedig próbáljuk fokozatosan emelni a futással töltött idő arányát. Magunk fogunk a legjobban meglepődni, hogy ha apránként, de kitartóan növeljük a távot, milyen gyorsan eljutunk néhány magabiztosan lefutott kilométerig.

Túl sokat, túl gyorsan

Ficamok és rándulások esetén A nem megfelelő futás sérülésekhez is vezethet. A ficamok és rándulások a leggyakoribbak. Hogyan kezelhetjük ezeket? Amilyen nehezen kezdünk neki a rendszeres edzéseknek, később - amikor már rákaptunk a futás ízére , de még mindig tapasztalatlan futók vagyunk - annál nehezebben állunk le, gyakran a testünk jelzéseit is figyelmen kívül hagyva. A türelem és a fokozatosság ebben a fázisban is elengedhetetlen: ne akarjunk rögtön hatalmas távokkal bizonyítani magunknak és a világnak. Épp elég nagy eredmény, hogy már élvezzük a futást. Hogy sokáig így is maradjon, hetente legfeljebb 10 százalékkal növeljük a távot - ezzel elejét vehetjük az esetleges, a hirtelen, túlzott terhelésből származó sérüléseket - hangzik a futás egyik alapszabálya.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Bemelegítés, nyújtás lespórolása

Szintén a sérülések megelőzése érdekében van szükség minden edzés előtt a testet átmozgató gimnasztikagyakorlatokra, esetleg egy kis bemelegítő sétára, utána pedig alapos, statikus nyújtásra - ez is egy az íratlan szabályok közül. Sokan időhiányra hivatkozva ugorják át egyiket, másikat vagy mindkettőt, de ez nagyon kockázatos: inkább fussunk kevesebbet , de végezzük el az ajánlott bemelegítő és levezető mozdulatsorokat.

Elfelejtünk pihenni

Szintén a kezdő, de néhány sikerélményt már maguk mögött tudó futók gyakori hibája, hogy átesnek a ló túloldalára, és képtelenek szünetet tartani, mondván minél több az edzés, annál jobb lesz teljesítmény. Rosszul teszik, hamar eljöhet ugyanis az a pont, amikor már nem egyenesen arányos az összefüggés: az izmoknak regenerálódásra is szükségük van. A pihenőnapok a legprofibbak edzésterveinek is szerves részét képezik: kövessük mi is a példájukat. A pihenőnapot sem kell a tévé előtt tölteni: a masszázs, a szauna, a fürdő mind remek regeneráló módszerek.

Evés, ivás rossz időzítése

Nagyban egyénfüggő, kinek mit bír a gyomra, és bizonyára mellényúlunk majd néhányszor, mire kikísérletezzük, mi az optimális a szervezetünk számára. Általános tanácsként azt szokták javasolni, hogy futás előtt egy-másfél órával együnk valami könnyű, magas szénhidrát- és alacsony zsír- és fehérjetartalmú ételt: jó választás lehet egy müzliszelet vagy banán. Szintén nagyjából egy órával előtte igyunk nagyjából fél liter vizet vagy más alkohol- és koffeinmentes italt, edzés közben 20 percenként 1-2 decit, edzés után pedig minél előbb pótoljuk az elvesztett folyadékot: minden leadott kg. után egy literre van szüksége a szervezetnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra