Életmódbeli tanácsok limfómásoknak (2)

A limfóma diagnózisa letaglózó. Az első sokk után jön a küzdelem, amikor kemoterápiával és sugárterápiával felvesszük a harcot a betegséggel. A kezelések után azonban sokan ellustulnak, pedig életmódunk is befolyásolja, meddig élhetünk limfóma után.

A limfóma a nyirokrendszer sejtjeit, a limfocitákat érintő betegség. Ilyenkor a limfociták rákos sejtként működnek, ellenőrizetlenül növekednek, osztódnak, illetve nem pusztulnak el kellő mértékben. Leggyakrabban a nyirokcsomókban, lépben és a csontvelőben alakul ki a betegség, de létrejöhet a gyomorban, májban is. A limfóma egy időben gyakran megtámadja a test különböző részeit. A limfóma két típusa a Non-Hodgkin-limfóma és a Hodgkin-limfóma . A Non-Hodgkin-limfóma (NHL) sokféle kórképet magába foglaló betegségcsoport, mely a nyirokszövet speciális fehérvérsejtjeinek, az úgynevezett B- vagy T-limfocitáinak rosszindulatú daganatos megbetegedése. A Hodgkin-limfóma (Hodgkin-kór) a nyirokrendszer rosszindulatú daganatos megbetegedése, melyre egy speciális daganatsejt, az úgynevezett Sternberg-Reed-sejt jellemző.

Limfómások számára kifejezetten ajánlott a hüvelyesek fogyasztása
Limfómások számára kifejezetten ajánlott a hüvelyesek fogyasztása

Amikor túllendülünk a diagnózis első sokkján, majd átestünk a rákellenes kezeléseken, felmerül a kérdés, hogy ezután mit tehetünk még, hogy minél tovább, és lehetőleg minél jobban éljünk. A fájdalmas és kellemetlen mellékhatásokkal járó kemoterápiás kezelés után sokan hajlamosak "leereszteni", pedig az apró hétköznapi változtatások, a magunkra figyelés életmentők lehetnek a kórház után is. A gyógyszeripar folyamatosan új és új okosgyógyszerek fejlesztésén dolgozik, melyek könnyebbé teszik a limfómás betegek életét. Mindenképpen tájékozódjunk a legújabb gyógyszer-innovációkról kezelőorvosunktól vagy az internetről: ezekkel az okosgyógyszerekkel minőségibb életet élhetünk, fájdalmak, fáradtság és egyéb kellemetlen tünetek nélkül.

Megvan az ideje a pihenésnek és a sportolásnak is

A kemoterápiás kezelésen átesett limfómás betegekre jellemző az a fajta ólmos fáradtság, melyet nem lehet egy nagy alvással kipihenni. Ez a fáradtság becsapós lehet, mert pont ennek ellenére kell felkelnünk időnként, és testmozgást végeznünk. Természetesen nem megerőltető testedzésekre gondolunk, hanem könnyed, ízületkímélő mozgásformákra: sétára, úszásra, jógára. Kezelőorvosunk tanácsát mindenképpen kérjük ki ebben a kérdésben, és ha korábban semmit sem mozogtunk, még fontosabb, hogy kicsivel kezdjük: mondjuk egy tíz perces, lassú sétával naponta. Természetesen testünk jelzéseire azért oda kell figyelnünk: tehát ha nagyon kimerültnek és fáradtnak érezzük magunkat, pihenjünk nyugodtan, de sose hagyjuk el magunkat teljesen.

Hozzunk egészségesebb döntéseket

A limfóma az a pont, amikor egészségkárosító függőségeinkről végleg le kell mondanunk. Szokjunk le az alkoholról és a cigarettáról minél hamarabb: ne terheljük amúgy is elgyötört szervezetünket feleslegesen.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Táplálkozásunk reformja

A kemoterápia és a sugárkezelés az ízlelés és szaglás átmeneti romlását okozhatja, melyekhez még az állandó orrdugulás is hozzájárul, tovább rontva a helyzeten. Nem csoda, hogy limfómás betegként nincs étvágyunk, nem kívánunk semmit, és nem sok élvezetünket leljük a táplálkozásban. Mégis érdemes kis adagokban, naponta többször egészséges, vitamindús ételeket fogyasztanunk: ne feledjük, ahogy gyógyulunk, úgy fognak most nagyon hiányolt képességeink visszatérni.

A dietetikusok azt javasolják, hogy limfómásként fogyasszunk minél kevesebb vörös húst és feldolgozott húsipari termékeket, együnk sok-főleg nyers, esetleg párolt-zöldséget és gyümölcsöt. Jótékony hatást tulajdonítanak ilyenkor a lenmagnak, melyből müzlinkbe keverve mindennap érdemes fogyasztani. A hüvelyesek és az olajos magvak, valamint a teljes kiőrlésű gabonából készített pékáru kitűnő rostforrásokat jelentenek, a rostokra pedig a kemoterápia miatt gyakran jelentkező székrekedés miatt szükségünk lesz .

A cukortól nem kell félnünk, a rémhírekkel ellentétben nem "eteti a rákot". Mértékkel nyugodtan édesítsünk nádcukorral, mézzel, juharsziruppal. Az ésszerű cukorfogyasztás nem fog rontani állapotunkon. A vízfogyasztás jelentőségét limfóma esetén nem lehet eléggé hangsúlyozni, főleg ha hányás vagy hasmenés kínoz bennünket. Amennyiben nem tudunk eleget inni valamilyen okból, ezt jelezzük kezelőorvosunknak, mert elképzelhető, hogy infúzióra lesz szükségünk.

Óvatosan a fertőzésekkel!

Mivel immunrendszerünk még gyenge lábakon áll, kerüljük a tömegközlekedést, a nagyobb rendezvényeket, illetve bármilyen olyan helyszínt, ahol sok - köztük számos beteg, náthás, influenzás - ember zsúfolódhat össze. Az a fertőzés, mely egészségesen meg sem kottyan, ilyenkor komoly gondokat okozhat. Ha mégis emberek közé kell mennünk, hordjunk szájmaszkot, és mossunk minél gyakrabban kezet: a kézfertőtlenítő zselé is hasznos segítőtársunk lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

Az ország nagyobb részén borult, párás idő várható. Szitálás, esetleg gyenge eső előfordulhat. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. Késő este is döntően 0 és +5 fok közötti értéket mérhetünk. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra