Szerdán még mindig marad az évszakhoz képest több fokkal melegebb, száraz idő. A keddi hidegfront csak minimálisan tudta mérsékelni az extrém hőséget. A délutáni órákban többnyire 30 Celsius-fok felett alakul a hőmérséklet, az Alföldön pedig akár 35 foknál is melegebb lehet. A Meteo Klinika részletes tájékoztatása szerint a tartós meleg rendkívül sok panaszt okozhat.
Az időjárás-érzékenyek különösen nehezen viselik még ezt, a fronttal kissé mérsékelt hőterhelést is, ráadásul most ismét növekszik a napi hőingás. Ha gyakran ingadozik a vérnyomása, vagy egyértelmű ok nélkül fáj a feje, ön is érintett lehet. Nézzen meg itt tanulságos eseteket a Meteo Klinika praxisából. (x)
Az idősek és a szívbetegek vannak veszélyben
A nagy meleg leginkább a beteg és idős szervezetet, valamint a szív- és keringési rendellenességekkel élőket viseli meg. A hűvösebb hajnalok miatt a napi hőingás növekszik – főként a völgyekben lesznek hidegebbek az éjszakák, napközben pedig gyors melegedés zajlik. Ez is a keringési rendszer betegségeiben szenvedőket, illetve a szívbetegeket terheli meg a legjobban. Az érintetteknek ezekben a napokban nem ajánlott a vöröshús és a puffasztó hüvelyes zöldségek fogyasztása, de a fizikai terhelést is jobb kerülni. De azzal is mérsékelhetők a panaszok, ha a legmelegebb órákat a házban vagy más hűvös helyen vészeljük át. Ha lehetőségünk van rá, ilyenkor pihenjünk is egyet.
Éjjel érdemes átszellőztetni a lakást, hogy nyugodtabban aludhassunk. Az elegendő pihenés nagyon fontos, a kialvatlanság ugyanis hatással lehet a hangulatunkra is és a panaszainkra is.
Ezekre ügyeljünk a kánikula idején
Ebben a melegben nagyon fontos a megfelelő folyadék-utánpótlás. Leginkább ásványvíz, csapvíz, kímélő zöld tea, 100 százalékos gyümölcslé, illetve citrommal és mentával ízesített limonádé fogyasztása ajánlott. A tűző napon továbbra is fennáll a napszúrás és a hőguta kockázata, ezért a legmelegebb órákban próbáljunk árnyékos, hűvös helyre húzódni, vagy legalább a nyakunkra tett vizes ruhadarabbal próbáljuk meg lehűteni magunkat.
Napszúrás ellen kalappal, sapkával is védekezzünk, szemünket pedig UV-szűrős napszemüveggel óvhatjuk meg. Ebben az időben lenge, világos színű, pamutból vagy lenvászonból készült ruházat viselése ajánlott. A műszálas ruhadarabok most kerülendőek, ezekbe ugyanis könnyen beleizzadunk, a bőrünk pedig nem szellőzik eléggé, ezért irritáció léphet fel.
Az UV-sugárzás mértéke a déli órákban országszerte megközelíti a 7-es értéket, helyenként pedig a nagyon erős fokozatot is elérheti. Fokozottan ügyelnünk kell tehát a bőrünk védelmére. A legérzékenyebb bőrűeknek legalább 40-es, de a közepesen érzékenyeknek is minimum 30-as faktorszámú naptej használata ajánlott. 11 és 15 óra között lehetőleg ne tartózkodjunk a tűző napon.